Vlk dravý by mal byť chráneným druhom živočícha. Počas stredajšieho rokovania vlády to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Ministerstvo životného prostredia podľa jeho slov pripravuje vyhlášku, ktorou zaradí vlka dravého na zoznam chránených živočíchov. Jeho usmrtenie by tak bolo trestným činom. Budaj tak reagoval na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovnej sezóne.
Spôsobuje škody chovateľom oviec
Vlk môže byť podľa neho jedným z riešení, ako zmierňovať dopady afrického moru ošípaných na súkromné chovy.
„Má byť odstrelených viac vlkov než minulý rok. Pandémia moru ošípaných je ale silnejšia než minulý rok. Nevidíme teda žiaden zmysel v tomto kroku. Je to verejne škodlivá tendencia, ktorá nás pripravuje o nádherné a vzácne chránené zviera a na druhej strane neprináša prospech, ale škodu aj pôdohospodárskemu rezortu, respektíve farmárom,“ povedal Budaj.
Vlky mohli pomôcť s reguláciou diviakov, Budaj a ochranári považujú nové kvóty za chybu
Pri stanovení kvóty na odlov vlka Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) argumentovalo škodami, ktoré chovateľom oviec spôsobuje vlk dravý. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR podľa Budaja vypláca chovateľom oviec za škody spôsobené vlkom 30 až 40-tisíc eur ročne.
Škody, ktoré spôsobila v roku 2019 vysoká či diviačia zver, však dosiahli sumu 17 miliónov eur, a to aj napriek opatreniam poľovníkov. To predstavuje 550-násobok škôd, ktoré spôsobil vlk dravý. Podľa Budaja pri schvaľovaní kvóty zároveň MPRV SR nedisponovalo relevantnými vedeckými údajmi o stave populácie vlka dravého a Národné lesnícke centrum prezentovalo iba neúplné odhady.
Budaj chce zvýšiť spoločenskú hodnotu vlka
Šéf envirozertu si preto myslí, že nie je možné odhadnúť dopad odstrelu na populáciu vlka dravého na Slovensku a krajina ním zároveň porušuje záväzky voči Európskej únii (EÚ).
Budaj na tlačovej konferencii kritizoval súčasný systém, pri ktorom MŽP napríklad uhrádza poľovníkom finančné odškodnenie.
Lov vlka zostáva na Slovensku povolený, obmedzili však okresy a stanovili presné kvóty
„Poľovné združenia si pýtajú peniaze ešte aj za srnu. S dovolením, za našu srnu, ktorú strhne náš vlk v lese, tak poľovné združenie si uplatní na MŽP požiadavku, akoby ono utrpelo škodu,“ vysvetlil Budaj.
Vykonávacou vyhláškou k zákonu o ochrane prírody a krajiny chce preto zvýšiť spoločenskú hodnotu vlka dravého na sumu tritisíc eur. Jeho usmrtenie tak bude trestným činom. Aby však ministerstvo „vyšlo v ústrety“ aj farmárom, ktorí majú s vlkom problémy, avizuje zjednodušenie postupu uplatnenia náhrady škôd spôsobených vlkom.