O vykonávanie vodozádržných opatrení prirodzenou cestou sa na Ministerstve životného prostredia SR (MŽP SR) bude starať novovytvorená sekcia tvorby krajiny. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal minister životného prostredia Ján Budaj(OĽaNO).
Sekcia sa nebude zaoberať iba problematikou udržania vody v krajine, ale napríklad aj predchádzaním škôd spôsobených povodňami. Budaja po nástupe do funkcie prekvapilo, že envirorezort predtým nemal sekciu, ktorá by sa problematikou tvorby krajiny zaoberala.
Rieky boli umelo napriamované
Pracovníci sekcie sa zároveň budú venovať napríklad aj meandrovaniu riek, teda vytváraniu zákrut vo vodnom toku, ktoré sú pre rieky prirodzené a spomaľujú odtok vody.
Ochranári stanovili odhad škôd po ekologickej katastrofe na Hrone, uhynulo 27 druhov rýb
Mnohé rieky na Slovensku totiž boli v minulosti umelo napriamované, aby sa zväčšovalo množstvo ornej pôdy. Aktuálne sa však ukazuje, že zrýchľovanie riek vedie k strate vlahy, s ktorou má najväčší problém východné Slovensko.
Východ je ohrozený suchom
„Východné Slovensko je v podstate ohrozené suchom a pritom sa závlahové systémy budované v minulosti desiatky rokov zanedbávali,“ povedal Budaj. MŽP SR sa podľa neho chce sústrediť aj na obnovu v minulosti využívaných závlahových systémov.
Šéf envirorezortu dodal, že všetky opatrenia, ktoré budú súvisieť s manažmentom vôd a vodozádržnými opatreniami, budú súčasťou nového vodného zákona a stratégie vodného hospodárstva, ktoré MŽP SR pripravuje.