- aktualizované 20. októbra, 15:12
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) je presvedčený, že schválenie reformy národných parkov bude úspešné aj na vláde, aj v Národnej rade SR (NR SR). Povedal to pred stredajším rokovaním vlády. Reagoval tak na aktuálnu situáciu, v ktorej hrozí, že sa návrh nestretne s podporou hnutia Borisa Kollára Sme rodina.
Kollár má výhrady voči reforme národných parkov, a rovnako aj voči reforme súdnej mapy a nemocníc. V koalícii preto hrozí ďalšie naštrbenie vzťahov.
Šéf envirorezortu povedal, že mu Boris Kollár písal, že sa mu ozve, aby si dohodli osobné stretnutie, zatiaľ sa však neozval. Niektorým Kollárovým výhradám Budaj rozumie, iné chce predsedovi NR SR vysvetliť. Prekvapuje ho však spoločnosť niektorých ľudí v Kollárovej blízkosti.
Prekvapujú ho ľudia v Kollárovom okolí
„Mňa prekvapuje, že za ním stoja ľudia, ktorí sú spojení s ĽSNS, ale je to jeho vec a o tomto s ním určite rokovať nebudem. Ja sa s ním chcem rozprávať o konkrétnostiach toho zákona, rok totiž o ten vidiek nikto neprejavil záujem a teraz tam môžu prísť peniaze z plánu obnovy. Ak sa tento projekt zmarí, plán obnovy sa zastaví a bude to mať vážne dopady,“ varuje Budaj.
Slovensko podľa Budaja na jednej strane veľa hovorí o ochrane prírody, no na druhej strane čelí žalobám na Európskom súdnom dvore za jej drancovanie. Situáciu vníma tak, že národné parky skôr či neskôr budú mať aj tak vlastnú právnu subjektivitu a zbavia sa ľudí, ktorí ich drancujú či zneužívajú.
Únia podporuje úsilie Slovenska v oblasti ochrany prírody, najaktuálnejšou témou je reforma národných parkov
O tom, čo nastane, ak by reforma národných parkov nebola schválená v rámci vlády alebo NR SR, je podľa Budaja predčasné hovoriť. Svoju demisiu síce nespomenul, na druhej strane ju však ani nevylúčil. Napriek aktuálnej situácii ale verí, že rokovania s koaličnými partnermi prinesú pozitívne výsledky.
Rokovanie o reforme národných parkov bolo na zasadnutí kabinetu nakoniec prerušené. Ako informoval minister Budaj, po rozhovore s členmi vlády sa bod rozhodol prerušiť, aby mohol vláde podať informáciu o postoji hnutia Sme rodina a predsedu NR SR Borisa Kollára.
Zákon by prešiel aj bez Sme rodina
„Dodávam, že na vláde je stav taký, že tento návrh by pravdepodobne prešiel, ale v mene politickej kultúry chcem komunikovať s koaličným partnerom,“ vysvetlil Budaj s tým, že spolu s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuelom Vlčanom (nom. OĽaNO) pripravujú memorandum.
V ňom budú reagovať na výhrady záujmových skupín a obyvateľov regiónov. Memorandum by chceli zverejniť najneskôr v pondelok 25. októbra.
Územia by mali zaradiť do národných parkov až po súhlase majiteľov, súhlasí s tým skoro 83 percent ľudí
„Chceme v ňom riešiť predovšetkým dohodu o národných parkoch a to, akým spôsobom sa zrealizuje. Je potrebné to veľmi dobre pripraviť, aby všetci tí, ktorí sú dotknutí reformou, presne vedeli, čo ideme robiť a aký úžitok z toho budeme mať a aký úžitok z toho bude mať krajina,“ povedal Vlčan.
„Som presvedčený, že toto memorandum rozptýli všetky obavy o transformácii národných parkov. Ja s ním oboznámim ešte vopred predsedu národnej rady a som presvedčený, že pokiaľ mu ide naozaj o tie výhrady, ktoré navonok komunikuje, tak fakty a memorandum, ktoré mu prinesiem, by malo stačiť na to, aby podporil reformu národných parkov,“ uzavrel Budaj.
Budaj získal podporu vedcov
Celkovo 63 vedcov zo Slovenskej akadémie vied a slovenských univerzít vyzvalo poslancov Národnej rady SR, aby pri hlasovaní o reforme národných parkov zohľadnili odborné fakty a reformu podporili. Ministerstvo životného prostredia to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie rezortu.
Svoju žiadosť adresovali vedci a akademici poslancom symbolicky na Medzinárodný deň stromov. Spoločne sa zhodujú, že ekosystémy so zachovanou prirodzenou štruktúrou a dynamikou sú najprínosnejšie z hľadiska poskytovania ekosystémových služieb.
Strata lesov v národných parkoch je podľa vedcov kritická, TANAP prišiel za 16 rokov o takmer tretinu
Lepšie napríklad viažu prebytočný uhlík z atmosféry, lepšie zadržiavajú vodu v krajine a lepšie tlmia extrémy počasia, ktorých je s postupujúcou klimatickou zmenou čoraz viac. Minister životného prostredia je presvedčený, že jednotná správa území v národných parkoch priblíži Slovensko k modelom národných parkov fungujúcich v prevažnej väčšine Európy.
Správne spravované parky sú prínosom
Podľa odborníkov praktické skúsenosti zo zahraničia a vedecké poznatky ukazujú, že národné parky s jednotnou správou, spravované organizáciou ochrany prírody, sú jednoznačným a mnohostranným prínosom pre spoločnosť.
Národný park sa takmer všade vo svete chápe ako územie vyhradené prírode, prírodným procesom a tomu zodpovedajúcemu využívaniu.
„Takto chápaný národný park plní v krajine množstvo nezastupiteľných funkcií, medzi ktoré však nepatrí obchod s drevom ani s realitami,“ podčiarkli vedci v stanovisku.