Termín ukončenia výskumu početnosti medveďov hnedých na Slovensku stále nie je známy. Prírodovedecká fakulta Karlovej Univerzity v Prahe aj v súčasnosti stále pokračuje v analýze vzoriek DNA. Pre agentúru SITA to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) ešte v júni uviedol, že výsledky genetického výskumu, ktorý má ukázať početnosť medveďov v krajine, by mali byť známe do konca leta.
Envirorezort teraz vysvetľuje, že niektoré vzorky DNA nie sú vďaka vonkajším vplyvom, napríklad poveternostným podmienkam, vo vysokej kvalite. Analýzu vzorky s nižšou kvalitou je preto potrebné vykonať aj niekoľkokrát, čo je časovo náročné.
Unikátny výskum
„V septembri sa v Prahe uskutočnilo stretnutie vedenia Štátnej ochrany prírody SR s vedením Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity, kde zhotoviteľ štúdie podrobne informoval o priebehu spracovania vzoriek. Padol tu prísľub, že prírodovedecká fakulta vykoná všetko pre to, aby štúdia bola ukončená čo najskôr,“ uviedol envirorezort.
Projekt genetického výskumu veľkých šeliem je podľa neho unikátny svojím rozsahom aj kombináciou prístupov. Kombinuje v sebe viacero genetických, parazitologických, potravne ekologických a priestorovo ekologických prístupov.
Dve tisícky vzoriek
Pre účely výskumu bolo celkovo odobratých viac ako 2 200 vzoriek DNA. Zber vzoriek sa uskutočnil v dvoch fázach, od 1. septembra 2019 do 30. apríla 2020 a od 1. septembra 2020 do 30. apríla 2021.
Po dokončení laboratórnych analýz bude nasledovať štatistická analýza dát. Výsledkom celého výskumu bude stanovenie odhadu veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku, ale aj získanie presnejšej predstavy o rozšírení medveďa hnedého v rámci celého územia Slovenska.