Alarmujúci nárast úmrtí v horách. Počas leta zahynulo o 44 percent viac turistov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horolezec, záchranári
Záchranári zachraňujú zraneného horolezca vo Vysokých Tatrách, 7.9. 2023. Foto: archívne, hzs.sk
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. septembra, 10:36

V slovenských horách prišlo počas troch mesiacov, teda od júna do konca augusta, o život trinásť ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok ide o nárast o viac ako 44 percent.

Rovnako vzrástol počet zásahov Horskej záchrannej služby (HZS) o 27 percent. Informoval o tom v piatok počas brífingu vo Vysokých Tatrách jej riaditeľ Martin Matúšek.

Najviac nehôd sa týkalo Poliakov

Hoci sa letná turistická sezóna končí až k 1. novembru, horskí záchranári zatiaľ hodnotili tri základné mesiace charakteristické najväčšou návštevnosťou hôr. Počet zásahov počas nich narástol podľa riaditeľa HZS oproti minulému roku z 350 na 445.

„Najviac nám narástli zásahy v rámci takzvaného nižšieho horolezectva a prevažne u ľudí, ktorí nedodržujú pravidlá, či už sú to smrteľné nehody alebo uviaznutia, alebo týkajúce sa ľudí, ktorí chcú byť horolezcami, ale nimi nie sú,“ opísal.

Ďalšie prípady sa týkali zdravotných problémov v súvislosti s návštevou horského terénu, vyčerpania, únavy či zablúdenia. Podľa Matúšeka v minimálne 80 percentách prípadov išlo o zlyhanie ľudského faktora, z toho polovica predstavuje precenenie vlastných schopností alebo podcenenie obtiažnosti túry. Najviac nehôd sa týkalo návštevníkov z Poľska, nasledovali Slováci a Česi.

Zvýšil sa aj počet tiesňových volaní

Na margo zvýšeného počtu zásahov riaditeľ HZS poukázal na meniacu sa štruktúru návštevníkov.

„Ľudia si viac veria, no majú menej schopností na to, čo chcú robiť,“ poznamenal. V mnohých prípadoch sa podľa jeho slov horskí záchranári chytajú „za hlavu“. Príkladom bola podľa jeho slov uplynulá noc.

„Turisti po dolezení cesty o deviatej večer, ktorá štandardne trvá tri hodiny, na miesto rozhodnutia sa relatívne bezpečne zostúpiť, začali zlaňovať stenu, kde uviazli a museli byť v ranných hodinách vyprostení,“ dodal. Medzi ťažšie zásahy počas troch letných mesiacov patrila podľa jeho slov napríklad Monkova dolina v júli, kde si vodná lavína vyžiadala dve obete.

Podľa riaditeľky Operačného strediska tiesňového volania HZS Jany Krajčírovej sa počas uplynulých troch mesiacov o tretinu zvýšil aj počet tiesňových volaní.

„Najťažším mesiacom bol august, keď sme zaznamenali o 43 percent viac tiesňových volaní ako po minulé roky,“ ozrejmila. Volania sa týkali najmä úrazov, ale aj uviaznutia, vyčerpania a zablúdenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Krajčírová
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaOperačné stredisko záchrannej zdravotnej služby