Aj na Slovensku máme udržateľné lesy s certifikátom FSC. Je to záruka, že sa nedrancujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Les
Foto: ilustračné, Thinkstock

V súvislosti s klimatickou zmenou sa čoraz viac spomína aj pojem udržateľnosť. V lesoch ju má zabezpečovať cedzinárodný certifikát FSC. Značku certifikátu môžeme nájsť aj na dreve, či drevených výrobkoch aj na Slovensku. Čo to znamená, keď si kupujeme takýto výrobok?

Udržateľný les

Les s týmto certifikátom musí spĺňať prísne kritériá, konkrétne 10 princípov a 56 kritérií. Lesný hospodár, ktorý tento certifikát che získať alebo ho už získal, musí mať vyjasnené vlastnícke vzťahy, ťažiť drevo udržateľným spôsobom, zachovávať biodiverzitu a vykonávať také opatrenia, aby bolo hospodárenie v lese trvalo udržateľné. Kritériá sú prísnejšie ako naša súčasná legislatíva.

Certifikát FSC
Certifikát FSC

Inak povedané, ak si kúpime výrobok či celú guľatinu s certifikátom FSC, máme záruku, že kvôli tomuto výrobku sa lesy nedrancovali. Kontroly aj kritériá sú veľmi prísne.

Na Slovensku má tento certifikát celkovo 17 subjektov a všetky sú neštátne. Jedným z nich je aj spoločnosť Pro Populo Poprad, ktorá obhospodaruje takmer 13 000 hektárov lesov Spišského biskupstva, ktoré sú na celej výmere certifikované schémou FSC. Tá zaväzuje cirkevných lesníkov k hospodáreniu podľa princípov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov.

Ako vyzerá hospodárenie

V praxi to znamená, že nezávislí audítori z certifikačných orgánov prísne a pravidelne posudzujú, či hospodárenie spoločnosti Pro Populo Poprad v lesoch Spišského biskupstva zodpovedá ekologickým, ekonomickým a sociálnym štandardom podľa medzinárodne uznaných kritérií.

Vyťažené drevo, spĺňajúce tieto kritériá, je označené logom FSC, aby mohlo byť ďalej sledované počas jeho pohybu v rámci spotrebiteľského reťazca.

„Audítorská skupina u nás vykonáva veľký audit raz za päť rokov a každý rok prebiehajú opakované, bežné audity. Kontrolované sú všetky činnosti, súvisiace s hospodárením v lesoch. Musíme napríklad dodržiavať opatrenia pri používaní chemických prípravkov v ochrane lesov, ktoré sú prísnejšie ako stanovuje slovenská legislatíva. Čiže niektoré látky, ktoré sú v rámci Slovenska povolené, máme ako držitelia certifikátu FSC zakázané používať,“ hovorí odborný referent pre správu majetku na ústredí spoločnosti v Spišskej Teplici Ing. Tadeáš Topoli.

Lepšie peniaze

„Vo vzťahu k odberateľom dreva nám prináša certifikát FSC prestíž aj ekonomický efekt, pretože do ceny dreva sa premietajú zvýšené náklady na hospodárenie v lese podľa štandardov FSC. Certifikát FSC nám pomáha aj vo vzťahu ku kontrolám zo strany štátnej správy lesného hospodárstva, i zo strany samotných odberateľov dreva, ktorí si robia vlastné, interné audity vzťahov so svojimi obchodnými partnermi,“ hovorí Tadeáš Topoli.

Spoločnosť PRO POPULO Poprad patrí medzi takmer 700 certifikovaných subjektov podľa schémy FSC z prostredia drevospracujúceho priemyslu, medzinárodných ekologických organizácií, obchodníkov s drevom, lesníkov a združení z viac ako 70 krajín sveta. Hlavnou myšlienkou FSC je podporovať environmentálne zodpovedné, sociálne prínosné a ekonomicky životaschopné obhospodarovanie lesov. Veľký dôraz sa kladie na presadzovanie prísnych environmentálnych a sociálnych obmedzení lesného hospodárstva. FSC predstavuje štandardizovaný, medzinárodne akceptovaný, funkčný a okamžite dostupný systém.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tadeáš Topoli
Firmy a inštitúcie Pro Populo Poprad