Africký mor ošípaných (AMO) u diviakov sa vyskytol už aj v regióne Spišskej Novej Vsi. Regionálna veterinárna a potravinová správa v tejto súvislosti upozorňuje na sprísnenie dodržiavania ochrany v drobnochovoch ošípaných. Informovalo o tom mesto Spišská Nová Ves na svojej internetovej stránke.
Chov ošípaných musí byť v uzavretých objektoch bez výbehov. Chovatelia musia bezodkladne hlásiť všetky uhynuté a choré zvieratá veterinárnemu lekárovi. Veterinárna a potravinová správa upozorňuje aj na dôležitosť zabezpečenia oplotenia, vstupov ľudí, manipulácie s uhynutými zvieratami, ako aj dezinfekcie pomôcok a dodržiavania pravidiel osobnej hygieny.
Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril do ďalších okresov, ministerstvo eviduje stovky prípadov
Odporúča nevykonávať žiadnu poľovnícku činnosť minimálne 48 hodín pred vstupom k ošípanej. Chovatelia by mali zamedziť možnosti vniknutia iných zvierat, hlavne diviakov, k ošípanej a tiež kontaktu s krmivom a stelivom.
Stovky nakazených diviakov
Od júla 2019, keď sa nákaza afrického moru ošípaných na Slovensku objavila, eviduje Ministerstvo pôdohospodárstva SR už viac ako dvetisíc prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Pozitívnou správou je, že v domácom chove sa AMO nevyskytlo od septembra 2019.
Africký mor ošípaných sa vyskytol v 18 slovenských okresoch. Zasiahnutý bol Bardejov, Gelnica, Košice – mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa.
Počet v Európe stúpol dvojnásobne
Počet prípadov AMO v Európe sa počas roka 2020 dostal za hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali v roku 2020 viac ako 11-tisíc potvrdených prípadov moru u diviačej zveri. Najviac ich je v Poľsku, a to viac ako 4 100, podobne je na tom Maďarsko.
Africký mor ošípaných sa dostal do ďalšieho okresu, nakazený bol aj ulovený diviak
Práve tieto dve krajiny podľa agrorezortu výrazne ohrozujú územie Slovenska. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou. Podľa informácií z apríla evidujú v roku 2021 v Európe 300 ohnísk nákazy AMO a 1 240 prípadov u diviačej zveri. Najviac prípadov zaznamenali v Rumunsku a Poľsku.