BRATISLAVA 29. júna (WBN/PR) – Guthrie Govan – osobnosť, ktorá nepostavila svoju reputáciu iba na rýchlosti a rýchlosti – Govanov prístup k tvorbe je ovplyvnený mnohými žánrami, medi nimi nechýbajú progresívne štýly, tak jazzové prvky vrátane rytmiky a frázovania, ani metalová naliehavosť v mnohých podobách. Hovoríte si: „To je ale fúzia!“? Áno, poriadna a v prípade Govana rozhodne nie samoúčelná…
Guthrie Govan alias „Profesor Shred“, gitarista roka 1993 podľa prestížneho magazínu „Guitarist“ a bývalý člen skupiny ASIA po roku 2010 zintenzívňuje svoju činnosť – vzniká trio THE ARISTOCRATS. Stretáva sa v ňom s Bryanom Bellerom, basgitaristom, ktorý mimo iné pôsobili cez desať rokov pri Steve Vaiovi a hral v projektoch Dweezila Zappu a s bubeníkom Marcom Minnemannom, známeho napríklad zo spolupráce s Paulom Gilbertom, Tonym McAlpinom a dlhým radom ďalších. Výsledkom je skvelá inštrumentálna zostava.
Kapela vlastne vznikla v priebehu jedného vystúpenia na NAMM show, kde Govan zaskočil za pôvodného hráča Grega Howea. Trio malo pred koncertom len jednu skúšku a ako Govan spomína, chémia medzi nimi bola tak veľká, že si rovno povedali, že to spolu skúsia. Po veľtrhu sa kapela stretla v Chicagu, kde za necelé dva týždne vznikol debutový album. Nahrávka krásne odráža vplyvy jednotlivých členov trojice, od fúzie 70. rokov à la Return to Forever cez art rock typu King Crimson, po inštrumentálne jazdy štýlu Joe Satriani či Steve Vai, vrátane groove motívov ako Rage Against the Machine a niektorých uletených nápadov podľa kuchárky Franka Zappu. Basgitarista Beller uviedol, že si vzájomne písali skladby na telo, ktoré tí druhí pojali podľa seba. Ohľadom kompozícii od Minnemanna vraj obaja mali čo robiť, aby s ním dokázali držať krok…
VIDEO: The Aristocrats – „Tres Caballeros“ – Full Album Preview Montage
Koncertný dvojalbum Boing We’ll Do It Live! vznikol behom dvoch večerov v Los Angeles kde skupina odohrala nielen materiál z debutového albumu a nové veci, ale aj skladby zo sólovej činnosti všetkých troch členov. Je to značne „nadupaný“ záznam. Tretí album v poradí Culture Clash priniesol vyvážený a silný materiál zohraného tria. V prvom týždni po vydaní sa vyšplhalo na osmu priečku Billboardu v kategórii Contemporary Jazz Album, v ankete Billboard Jazz sa umiestnilo na šestnástej pozícii. Nahrávka obsahuje deväť skladieb a autorsky je kolektívnym dielom – vyšlo to tak, že každý má po tri kompozície a skutočne je čo počúvať.
V roku 2013 sa Govan a Minnemann spojili so Stevenom Wilsonom, gitaristom, producentom a zakladateľom progresívnych Porcupine Tree a vzniklo album The Raven That Refused to Sing (And Other Stories). Vyhralo kategóriu Album roku ankety Progressive Music, v Nemecku dosiahlo na 3. Priečku a v Anglicku sa dostalo do Top 30. Niet sa čo diviť. Skladby sú ovplyvnené ako art rockom 70. a 80. let, tak aj progresívnymi kapelami ďalších desaťročí, vrátane rady fusion projektov. Na albume hosťovali aj Nick Beggs (bg – Stevem Hackett ), klávesák Adam Holtzman (Ray Manzarek, Miles Davis či Lennym White) a saxofonista Theo Travis ( nahrával napríklad so Soft Machine či Gongom).
The Aristocrats vystúpia v novembrovej slovenskej premiére na turné k novinke „Tres Caballeros“ : 25.11. Bratislava, MMC a 26.11. v Novomestskom Blue Note
Zdroj: časopis Muzikus 2014/02, Autor: Vítězslav Štefl – upravené / krátené