Nasľubovali hory-doly, ale realita je iná. KDH poukazuje na chýbajúcich 100 miliónov eur pre samosprávy (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. augusta, 16:47

Samosprávam na Slovensku chýba 100 miliónov eur na zabezpečenie bežného chodu a služieb pre občanov. Poukazuje na to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). „Táto suma razantným spôsobom zníži úroveň života bežného občana v našich obciach, mestách a samosprávnych krajoch,“ povedal predseda KDH Milan Majerský.

Daňový mix

Zároveň vyzýva ministra financií, aby našiel spôsob, ako zabezpečiť samosprávam chýbajúce peniaze. „Vhodným opatrením by mohol byť daňový mix, ktorý by zamiešal medzi daň z príjmu fyzických osôb aj časť výberu dane právnických osôb,“ myslí si šéf KDH.

Podľa prognózy na rok 2024, ktorá vyšla v decembri 2023, mali mestá a obce získať z daní z príjmu fyzických osôb okolo 3,9 miliardy eur. Podľa toho si samosprávy stanovovali svoje rozpočty na rok 2024. Skutočný výber daní však bude len na úrovni 3,8 miliardy eur, čo je menej o 100 miliónov eur.

Graf KDH
Foto: SITA/KDH.

„Nebudú vedieť zabezpečiť opravu ciest, škôl a škôlok a bežný chod inštitúcií, ktoré majú pod svojou správou, či už sú to športoviská, kultúrne či vzdelávanie inštitúcie,“ poznamenal Majerský.

Katastrofálna situácia v samosprávach

Dodal, že strany vládnej koalície pred voľbami nasľubovali mestám a obciam hory–doly, ale realita je trochu iná.

„Primátori a starostovia hovoria, že taká katastrofálna situácia ešte v samosprávach nebola a bijú na poplach,“ povedal. Starosta obce Lodno Peter Mrvečka uviedol, pre menšie obce je súčasný stav dlhodobo neudržateľný. V Lodne obmedzujú základné služby, vypínajú osvetlenie.

„Pýtam sa, ktorú faktúru ako prvú nebudem uhrádzať a či budem mať čím kúriť a svietiť. Ak nebudeme dofinancovaní aspoň v tom objeme, ako sme schvaľovali rozpočty, veľa samospráv môže skončiť v nútenej správe,“ obáva sa Mrvečka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podpora ÚMS

Výzvu kresťanských demokratov na dofinancovanie tohtoročného výpadku výnosu dane z príjmu fyzických osôb podporila aj Únia miest Slovenska (ÚMS).

Súčasne však súhlasí s tým, že toto opatrenie je iba hasením problémov, ktoré dlhodobo spôsobuje slovenská vláda a parlament, a nie je riešením problémov financovania miest.

„ÚMS dlhodobo upozorňuje a vyzýva politické strany na riešenie podfinancovania územnej samosprávy, ale aj dlhodobé porušovanie zákonov nedostatočným financovaním preneseného výkonu štátnej správy. Namiesto toho sme svedkami, že aj táto vládna koalícia pokračuje v snahách o obmedzovanie vlastných príjmov miest a naviac svojimi opatreniami a novými úlohami len zvyšuje ich výdavky,“ uviedla únia.

Ficova vláda nereagovala

ÚMS tvrdí, že predošlej i súčasnej vláde Roberta Fica (Smer-SD) a politickým stranám predložila návrhy na diskusiu o systémových opatreniach, ktoré by rozšírili zdroje financovania či vlastné príjmy samospráv, a taktiež nastavili spravodlivejší systém vyrovnávania miestnych a regionálnych rozdielov. Snahy však ostali bez akejkoľvek reakcie.

„V posledných rokoch vládne koalície systematicky zasahujú do finančnej, organizačnej, personálnej, mzdovej, ale aj majetkovej nezávislosti miest s cieľom zvýšenia ich závislosti od centrálnej vlády. Preto ÚMS dlhodobo vyzýva a žiada politické strany, aby venovali zvýšenú pozornosť rastúcim snahám o zásah do demokracie, a to ohrozovaním slobody miest cestou obmedzovania a centralizácie príjmov územnej samosprávy,“ uviedla hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy ÚMS Daniela Piršelová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan MajerskýRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSMER-SDÚnia miest Slovenska