Prísť k zaparkovanému autu a nájsť si na ňom prasknutý nárazník, rozbité sklo či veľký škrabanec, ktorý sa tiahne celou bočnou časťou, je nočnou morou asi každého vodiča. Čo robiť v takýchto situáciách? Kedy vám poškodenia preplatí poisťovňa a v akých prípadoch ich budete musieť uhradiť z vlastného vrecka?
Poškodenie auta živlom
Častým zdrojom poškodenia áut sú prírodné vplyvy. Padnutý konár, krúpy či povodeň dokážu napáchať nemalé škody, ktorých oprava stojí často aj niekoľko tisíc eur. Ako vtedy postupovať?
Pokiaľ máte uzatvorené len klasické PZP, škody si budete musieť s najväčšou pravdepodobnosťou zaplatiť z vlastného vrecka. V tomto smere môže byť dobrým riešením pripoistenie k PZP. Väčšina poisťovní ponúka pripoistenie prírodných živlov, z ktorého sa vám preplatia napríklad poškodenia spôsobené víchricou alebo vodou. Nemusíte si tak nevyhnutne platiť havarijnú poistku. Myslite však na to, že v rámci pripoistenia býva krytie obmedzenejšie ako pri havarijnom poistení.
Rozbité okno alebo vandalizmus
Mnohé poškodenia na zaparkovaných autách nevznikajú náhodou, ale vandalizmom. Do tejto kategórie sa môže radiť napríklad poškriabanie laku kľúčom, rozbitie okna alebo dokonca odcudzenie nákladu, ktorý bol odložený vo vozidle.
Pokiaľ na parkovisku nájdete auto poškodené vandalom, môžete zavolať políciu, ktorá začne páchateľa hľadať. Keď sa ho podarí vypátrať, škody sa dajú vymáhať súdnou cestou. Veľakrát však policajti páchateľa tak rýchlo nenájdu, takže opravy si budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.
Pripoistenie proti vandalizmu alebo havarijné poistenie
Ak žijete vo väčšom meste alebo v oblasti, kde je riziko vandalizmu pomerne vysoké, odporúčame uzatvoriť si aspoň pripoistenie vandalizmu. Dobrou voľbou môže byť tiež pripoistenie batožiny, ktoré oceníte v prípade, že vám niekto z auta odcudzí vaše hodnotné veci.
Zapamätajte si: Ak však chcete najlepšie možné krytie pri poškodení vandalmi, ideálnou voľbou je havarijné poistenie.
Poškodenie od iného vodiča
Špeciálnou kategóriou sú škody na aute spôsobené iným účastníkom premávky, ktorý má na svojom vozidle uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Najlepší prípad je, keď vinník ostane na mieste činu, počká na vás a prizná sa. Napríklad, iný vodič pri cúvaní do parkovacieho miesta oškrie nárazník na vašom aute.
Vtedy vypíšete správu o nehode s informáciami o vás a vinníkovi a na základe nej vám poisťovňa vinníka preplatí škodu. Vás tak oprava nebude stáť vôbec nič a pritom nemusíte mať uzatvorené havarijné poistenie ani žiadne špeciálne pripoistenie.
Čo ak vinníka nepoznáte?
Takáto situácia je už o niečo horšia. Pokiaľ vinník nie je známy, nemôžete si z jeho PZP nechať preplatiť škody. Viete však na miesto zavolať políciu, ktorá začne vyšetrovanie a na základe dôkazov či kamerových záznamom dokáže vypátrať vinníka. A následne si budete môcť škody nechať preplatiť klasicky z jeho povinného zmluvného poistenia.
Často sa ale stáva, že na mieste činu nie sú kamery a policajti nemajú dostatok dôkazov, aby dokázali vinníka vypátrať. Vtedy vám zas raz neostane nič iné, než si škody preplatiť z vlastného vrecka. Pri menších škrabancoch to nemusí byť hrozné, ale na moderných autách sa aj opravy menších poškodení môžu vyšplhať na stovky až tisícky eur.
Pri havarijnom poistení nemáte zbytočné starosti
Ak nechcete byť v strese, čo sa stane, keď jedného dňa nájdete svoje auto poškodené, uzatvorte si havarijné poistenie. Kryje totiž všetky škody, ktoré vzniknú na vašom vozidle, nezávisle od toho, či sú spôsobené priamo vami, iným vodičom, vandalom, alebo poveternostnými vplyvmi.
Informačný servis