Následky katastrofy v Maďarsku bude riešiť EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarsko,ekokatastrofa
Foto: AP Photo/Bela Szandelszky

BRUSEL/BUDAPEŠŤ 7. októbra (WEBNOVINY) – Maďarsko oslovilo Európsku úniu s naliehavou žiadosťou o poskytnutie troch až piatich odborníkov na odstraňovanie následkov katastrof, akou je pondelňajší únik jedovatého kalu z hlinikárne na západe krajiny. Vo štvrtok o tom informovali nemenované zdroje z prostredia európskych inštitúcií, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra MTI.

Európska komisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová sa predtým telefonicky spojila s maďarským ministrom vnútra Sándorom Pintérom, pričom vyjadrila pripravenosť Európskej komisie (EK) poskytnúť Maďarsku pomoc.

Európska únia je pripravená zasiahnuť vtedy, keď to budú maďarské úrady považovať za potrebné,“ citoval Georgievovú hovorca EK Ferran Tarradellas s tým, že Budapešť môže kedykoľvek využiť príslušné mechanizmy. Hovorca európskeho komisára pre životné prostredie Janeza Potočnika v stredu upozornil, že ekologická katastrofa v Maďarsku môže nadobudnúť medzinárodný rozmer, ak by toxické látky zamorili Dunaj. Podľa Joea Hennona by sa jednotlivé krajiny v takom prípade museli riadiť environmentálnymi normami EÚ.

Ekosystém v ohrození

Jedovaté látky, ktoré v pondelok unikli z hlinikárne na západe Maďarska, zamorili Dunaj, kde spôsobili úhyn rýb. Vo štvrtok o tom informoval hovorca maďarskej Celoštátnej centrály pre ochranu pred katastrofami (OKF) Tibor Dobson. Výskyt mŕtvych rýb podľa neho hlásili z ústia rieky Rába, ktorá sa vlieva do ramena Mošonský Dunaj. Ako dodal, kyslosť vody tu dosahuje hodnotu pH 9,1, čo znamená vysoko zásadité prostredie, v ktorom ryby nemôžu prežiť. „V záujme záchrany riečneho ekosystému musí byť úroveň pH znížená pod osem,“ povedal Dobson pre tlačovú agentúru AFP.

Červený kal z hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka zaplavil okolité obce, kde si havária vyžiadala najmenej štyri obete. Obsah odkaliska najskôr zamoril potok Torna, kde bezprostredne po havárii namerali pH 13,5. Jedovatý kal sa následne dostal cez rieku Marcal do Ráby, ktorá sa v Győri vlieva do Mošonského Dunaja. Znečistená voda sa do miesta sútoku dostala okolo štvrtkového poludnia.

Ako uviedla pre tlačovú agentúru MTI hovorkyňa OKF Tímea Petrócziová, posledné merania na Mošonskom Dunaji ukázali určité zlepšenie, úroveň pH však stále dosahuje 9,56, teda vysoko nad neutrálnou hodnotou.

Agentúra MTI vo štvrtok informovala, že v súvislosti s haváriou v Ajke zostáva v nemocničnom ošetrení vyše 150 ľudí, pričom 11 z nich je v kritickom alebo vážnom stave. Väčšinu zranených hospitalizovali s popáleninami, ktoré im spôsobil zásaditý kal. Úrady v súvislosti s katastrofou stále evidujú troch nezvestných.

Majitelia hlinikárne chcú odškodniť obete

Maďarská hlinikárenská spoločnosť MAL, ktorej patrí závod v meste Ajka, plánuje v krátkom čase odškodniť obyvateľov okolitých obcí postihnutých pondelňajšou haváriou. Vo štvrtok to oznámil Károly Tili, starosta obce Kolontár, kde únik jedovatého kalu napáchal najväčšie škody. Spoločnosť, ktorej vlastníci patria medzi najbohatších podnikateľov v Maďarsku, podľa neho plánuje každej rodine vyplatiť „rýchlu pomoc“ vo výške 360 eur. Celková suma by mala pritom dosiahnuť 110 tisíc eur. Prevádzkovatelia hlinikárne sa predtým dostali pod paľbu kritiky za to, že odkaľovacia nádrž bola údajne preplnená. Spoločnosť však popiera akékoľvek pochybenie.

Obec Kolontár navštívil vo štvrtok aj maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého je viac ako pravdepodobné, že haváriu spôsobilo ľudské zlyhanie. Zároveň vyjadril presvedčenie, že Maďarsko sa s následkami dokáže vyrovnať bez zahraničnej pomoci.

SITA/AFP/MTI

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Orbán