Dlho očakávaná prestavba križovatky v časti Rákoš pri vjazde do Zvolena zo Sliača a z rýchlostnej cesty R1 od Banskej Bystrice sa začína realizovať.
Spoločne s vysúťaženým zhotoviteľom firmou Doprastav v pondelok na mieste predstavili parametre diela predstavitelia župy aj mesta Zvolen.
Turbo-kruhová križovatka
Ako uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter, nová turbo-kruhová križovatka by mala podľa zmluvy so zhotoviteľom firmou Doprastav vzniknúť do roka a do dňa, ale všetci zúčastnení veria, že to môže byť aj o čosi skôr. Podľa primátora Zvolena Vladimíra Maňku by bolo ideálne, keby sa to podarilo do zimy.
Zvolenskí mestskí poslanci uprednostňujú pri riešení rýchlostnej cesty R2 niektorý zo severných variantov
Zámer prestavby tejto vyťaženej zvolenskej križovatky predstavil ešte predošlý župan Ján Lunter v októbri roku 2018.
„Realita je taká, že rôzne a hlavne majetkové vysporiadania nás zdržali a táto stavba sa môže začať až v týchto dňoch,“ uviedol súčasný predseda BBSK, ktorý zároveň poďakoval primátorovi mesta Zvolen a jeho poslancom, lebo „práve mesto významne pomohlo pri vysporiadaní pozemkov a pri rôznej projektovej dokumentácii, ktorú sme pripravovali pripraviť“.
Nadregionálny význam
Podľa poslanca a podpredsedu BBSK Jána Beljaka táto križovatka nie je len zvolenská, ale má nadregionálny význam.
„Jej dnešná kapacita je okolo 30-tisíc áut, a bude sa ešte zvyšovať. Stavebné riešenie, ktoré projektant navrhol vo forme turbo križovatky, znamená, že ďalšie desaťročia sa bude dať tadiaľto plynule prechádzať,“ popísal podpredseda s tým, že stavba rieši okrem automobilovej dopravy aj prechádzajúcu župnú cyklotrasu, chodníky a osvetlenie.
Komfortnejšie a bezpečnejšie miesto
„Čiže po zrealizovaní sa toto miesto stane komfortnejšie a bezpečnejšie nielen pre automobilovú dopravu, ale aj pre cyklistov a chodcov,“ dodal Beljak, ktorý zároveň požiadal obyvateľov Zvolena, aby vydržali nutné dopravné obmedzenia.
Motoristi zvýšte pozornosť, pri Zvolene sa začína veľká oprava mosta Pustý hrad
„Celkovo sa bavíme o investícii 1,5 milióna eur,“ konštatoval Lunter a doplnil, že 900-tisíc eur je na výstavbu vyčlenených z krajského rozpočtu a zvyšné zdroje chcú investovať z integrovanej územnej stratégie (IUS), teda z eurofondov.