Chorvátsko na začiatku letnej turistickej sezóny úplne uvoľňuje podmienky pre príchod do krajiny. K Jadranu, ktorý je stále považovaný za „slovenské more“, sa môžu Slováci dostať už bez prekážok zavedených pôvodne pre následky koronavírusu.
Slovensko je podľa rozhodnutia Chorvátska od piatkovej polnoci na zozname tzv. zelených krajín. Zrušené sú všetky doterajšie obmedzenia pre Slovákov pri vstupe do krajiny.
Cestovateľský semafor sa od 21. júna zmení. Taliansko, Chorvátsko, Česko a ďalších 44 krajín bude mať zelenú farbu
Ako pre portál NašaDoprava.sk dnes potvrdilo Chorvátske turistické združenie, znamená to, že Slováci môžu do Chorvátska vstupovať bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní či o prekonaní ochorenia COVID-19. Stačí im iba občiansky preukaz alebo pas.
Pri ceste do Chorvátska je však naďalej odporúčané vypĺňať formulár EnterCroatia pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach. Pri príchode na chorvátsku hranicu môžu totiž osoby, ktoré ho vyplnili, využiť rýchlejší pruh (fast track) s označením EnterCroatia.
Cesty autom asi vzrastú
Chorvátsko patrí medzi Slovákmi dlhodobo k najviac vyhľadávaným krajinám na letnú dovolenku najmä na pobreží Jadranského mora. Aj počas tohtoročnej letnej sezóny tam mnohí zavítajú najmä vlastnými autami, keďže je to blízko.
„Slováci aj v minulých rokoch využívali dopravu vlastným vozidlom kvôli blízkosti destinácie. Je to pre nich pohodlné,“ uviedol pre portál NašaDoprava.sk hovorca Chorvátskeho turistického združenia Andrej Maťko.
Aké sú pokuty za dopravné priestupky v Chorvátsku a čo vám hrozí, ak nezaplatíte?
„Očakávame, že doprava do destinácie vo vlastnom aute získa ešte väčšiu popularitu, pretože sa cestujúci vo vlastnom aute nemusí podrobovať rôznym opatreniam bežným vo verejnej doprave,“ dodáva.
Vlakom do Splitu, letecky na Brač
Aj tento rok sa môžu Slováci vybrať do Chorvátska vlakmi z Bratislavy do Splitu. Môžu využiť aj letecké spojenie najmä do najviac vzdialenej Dalmácie do Splitu a Dubrovníka z Viedne. Navyše, slovenské cestovné kancelárie zabezpečujú autobusové zájazdy do chorvátskych letovísk pri Jadrane.
Okrem toho chorvátska národná letecká spoločnosť Croatia Airlines plánuje v lete prevádzkovať charterové lety pre cestovné kancelárie z Bratislavy na chorvátsky ostrov Brač. Spojenie bude fungovať od 3. júla raz týždenne v sobotu.
Letisko v Poprade plánuje nové spojenia, Tatry chce spojiť s Bratislavou, Prahou či Chorvátskom
„Záujem prevádzkovať priame lety z Bratislavy do Chorvátska prejavila opäť aj letecká spoločnosť AirExplore. Vlani vybavila na linke do Splitu a z neho takmer tritisíc cestujúcich,“ informovala portál NašaDoprava.sk hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Demovičová s tým, že lety pre tento rok sú v súčasnosti v štádiu rokovaní.
Očakávajú viac Slovákov
V Chorvátsku v tomto roku po uvoľnení podmienok na cestovanie očakávajú predbežne o 20 až 30 percent viac návštevníkov zo Slovenska. Krajina sa turistom už otvorila, hotely a gastroprevádzky fungujú úplne normálne. „Hostia z Nemecka a Čiech si už viac ako mesiac užívajú dovolenku v Chorvátsku,“ približuje Maťko.
Počas aktuálnej letnej sezóny je podľa neho najkomfortnejším spôsobom cestovania do Chorvátska využitie auta. Opatrenia a ohraničenia na letiskách a v lietadlách totiž vytvárajú určitý diskomfort pre cestujúcich.
„V minulom roku Slováci vyčkávali s dovolenkou. Myslím si, že tento rok určite pocestujú na dovolenku k moru,“ predpokladá Maťko. Hotelové kapacity na Slovensku ako alternatíva k pobytu pri mori podľa neho môžu byť vypredané.
Pandémia obmedzila dovolenky
V predpandemickom roku 2019 evidovali v Chorvátsku ešte 465-tisíc slovenských turistov, ktorí v krajine strávili tri milióny nocí. V minulom roku pre protipandemické opatrenia a obmedzenie cestovania počet slovenských návštevníkov v Chorvátsku klesol až na 158-tisíc. Počet nocľahov Slovákov dosiahol 1,2 milióna.
Najviac sa ubytovali v apartmánoch (60 percent), menej v hoteloch (19 percent) a kempoch (10 percent). Počet jachtárov zo Slovenska dosiahol osemtisíc, čo bola polovica oproti roku 2019. Najobľúbenejšími miestami na rekreáciu krajanov v Chorvátsku vlani boli Crikvenica, Vir, Zadar, Vodice, Rovinj, Rogoznica a Baška.
Legislatíva o náhradách za zrušené dovolenky sa meniť nebude. Žaloba EK je nedorozumenie, tvrdí rezort
Do Chorvátska cestuje podľa odhadov asi 80 až 90 percent Slovákov autom pre blízkosť a kvalitné diaľnice v Chorvátsku. „Slováci sú v Chorvátsku šiestymi najčastejšími návštevníkmi po Nemcoch, Slovincoch, Rakúšanoch, Poliakoch a Čechoch,“ dodal Maťko.
Podiel Slovákov na celkovej návštevnosti Chorvátska v roku 2019 predstavoval 3 percentá. Podľa počtu prenocovaní im patrilo desiate miesto s podielom 2,84 percenta a s priemernou dĺžkou pobytu 6,6 dňa.