Nové pravidlá STK a emisnej kontroly (cena, doklady, pokuta, príprava auta, najčastejšie chyby)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Technická a emisná kontrola
Na čelných sklách automobilov už nebudú nálepky zo staníc technickej kontroly. FOTO: Pixabay

BRATISLAVA 11. júna – Pravidelné kontroly STK a EK sa týkajú všetkých motoristov. Pre nesplnenie si zákonnej povinnosti hrozia pokuty.

Pozrite si, ako správne postupovať s blížiacim sa termínom kontroly, na čo nezabudnúť a aké doklady sú nevyhnutné predložiť na konkrétnej stanici vykonávajúcim technikom. Poctivá príprava vozidla dokáže ušetriť veľa času a nemalé peniaze.

Čo je STK?

Prioritou je bezpečnosť na cestách. Technická kontrola vozidla je zákonná povinnosť každého jedného motoristu. Vykonáva sa v pravidelných intervaloch s cieľom posúdiť technický stav vozidla a vyhodnotiť či je spôsobilé jazdiť v cestnej premávke.

Počas kontroly sa technik sústreďuje na viacero aspektov. STK sa týka všetkých motorových vozidiel prihlásených v evidencii, teda osobných áut, motocyklov, nákladných vozidiel, ale aj prípojných vozidiel. Spravidla sa vykonáva súčasne aj emisná kontrola (EK).

Povinnosť podrobiť sa technickej kontrole majú aj dovezené vozidlá z niektorej z členských krajín, ak nemá platný doklad o technickej kontrole alebo vozidlá z tretích krajín.

Čo je emisná kontrola?

Emisnou kontrolou (EK) motorového vozidla sa rozumie kontrola stavu motora. Meraním sa zisťuje či sú dodržané limity dané výrobcom za určitých podmienok. Prebieha spravidla prednostne pred technickou kontrolou. V prípade, že vozidlo kontrolou neprejde, je nevyhnutné chybu čo najrýchlejšie odstrániť a podrobiť sa EK nanovo.

Kedy treba absolvovať STK a EK

Lehota kontroly závisí od typu motorového vozidla. Pri nových vozidlách, motocykloch, či malých nákladných vozidlách sa STK vykonáva prvý krát po štyroch rokoch. Následne každé dva roky.

Príprava vozidla na STK

Na blížiaci sa termín STK je vhodné pripraviť svoje vozidlo a potrebné dokumenty. Motorista si tak ušetrí zbytočné starosti, čas a peniaze.

Kontrolu základných vecí ako funkčný klaksón, doliata voda v ostrekovači, svetelná signalizácia, číslo VIN vozidla korešpondujúce s údajmi vo „veľkom“ technickom preukaze (TP), čitateľnosť a správne upevnenie EČV či povinnú výbavu zvládne aj menej zdatný vodič.

Technická a emisná kontrola
Pripravte vozidlo na STK a EK FOTO: Pixabay

Je vhodné nechať si vozidlo skontrolovať u svojho automechanika, čo však nie je zárukou, že vozidlo kontrolou prejde. Počas kontroly technici kontrolujú brzdy, riadenie, nápravy, dezén kolies, karosériu a podobne.

Dôležité je mať zapísané všetky zmeny ako je väčší rozmer pneumatík, čelné ochranné rámy či fólie vo veľkom TP.

Aké doklady potrebujem na STK a EK?

Pri technickej kontrole vozidla je nevyhnutné preukázať sa minimálne jedným dokladom o vozidle. Výber je na samotnom vodičovi. V opačnom prípade ju technik nemôže vykonať. V súčastnosti už neplatí, že sa musí motorista preukázať viacerými dokumentami.

V prípade, že došlo k zadržaniu “malého techničáku“ zo strany Policajného zboru, vodič sa preukáže potvrdením o zadržaní osvedčenia vydaný orgánom Policajného zboru. Informoval portál STKonline.sk.

Čo ak neprejdem kontrolou STK a EK?

Na základe nového zákona je motorista povinný chybu zistenú počas technickej kontroly odstrániť do 60 dní a vykonať kontrolu znova. Uvádza sa na stránke autobazar.eu.

Nepodceňte povinnú výbavu vozidla

Medzi povinnú výbavu vozidla, ktorú technici taktiež kontrolujú patrí: autolekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta, náhradné koleso, príručný zdvihák a kľúč na matice alebo skrutky nevyhnutné na výmenu kolesa.

Nečakajte a prihláste sa na STK včas

Nový zákon prijatý 20. mája 2018 vošiel do platnosti v nedeľu 20. mája tohto roka. Zákon ukladá povinnosť zaviesť kamerový systém na všetkých staniciach technickej a emisnej kontroly. Spôsob a podmienky výkonu kontrol síce ostávajú nezmenené, no na základe určitých ustanovení sa lehoty čakania predĺžili o 15 až 20 minút na približne 45 minút.

Najvhodnejšie je sa prihlásiť na STK v dodatočnom predstihu, samotné stanice upozorňujú na dlhé čakacie doby a preto odporúčajú sa prihlásiť na kontrolu minimálne mesiac vopred. Ideálne je si vyhľadať stanicu v okolí bydliska.

Zákon taktiež upravil sadzby pokút v prípade, že vodič nemá včas vykonanú STK a EK. Pôvodná sadzba bola 165 eur za každú nevykonanú kontrolu, po novom sa sadzba znížila na 55 eur, ak motorista vykoná svoju povinnosť a zaplatí pokutu do 15 dní.

Koľko zaplatíte za STK?

Ceny v jednotlivých staniciach sa môžu líšiť. V priemere môže motoristka za STK na osobnom vozidle zaplatiť približne od 22 do 25 eur. Keďže vo väčšine prípadov sa vykonáva technická kontrola súčasne s emisnou kontrolou cena sa pohybuje v rozmedzí od 45 do 70 eur.

Mierny nárast cien v tomto roku ovplyvnili aj náklady spojené s nákupom povinnej techniky a vybavenia, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlilo aj na cene.

Najčastejšie chyby motoristov pri kontrole

Motoristom sa často stáva, že kontrolou neprejdú ich vozidlá pre maličkosti ako je chýbajúca voda v ostrekovači či výstražného trojuholníka, expirácia lekárničky, nefunkčné sťahovanie okien, ako aj nezapísané zmeny o vozidle v TP či vypálená žiarovka v niektorom zo svetlometov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať