Tender na výstavbu mosta cez Dunaj pre peších a cyklistov na Malom Žitnom ostrove sa bude musieť zopakovať. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) so sídlom v Bratislave a maďarská spoločnosť Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) zrušili spoločnú verejnú súťaž na stavbu mosta pre rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o námietke.
Novú súťaž vyhlásia po ukončení ex-ante kontroly
Tá sa týkala podmienok účasti v tendri, konkrétne technickej alebo odbornej spôsobilosti. Úrad obstarávateľom nariadil, aby odstránili protiprávny stav, ktorý sa týka určenej minimálnej požadovanej úrovne štandardov.
Slovensko spája s Maďarskom nový most, slávnostne ho pri Komárne otvorili Doležal s Matovičom
„Prípadná zmena požiadaviek týkajúca sa minimálnej úrovne štandardov technickej alebo odbornej spôsobilosti a pokračovanie vo verejnom obstarávaní by bola prístupná len pre tých záujemcov, ktorí sa do predmetnej zákazky v informačnom systéme, prostredníctvom ktorého sa verejné obstarávanie realizovalo, zaregistrovali,“ uvádza sa vo Vestníku verejného obstarávania.
Inak povedané, o zmene podmienok by sa tak nedozvedeli hospodárske subjekty, ktoré sa do informačného systému nezaregistrovali.
Za jedinú korektnú formu odstránenia protiprávneho stavu preto obstarávatelia považujú zrušenie pôvodnej súťaže a vyhlásenie novej. Tú plánujú vyhlásiť po ukončení prvej ex-ante kontroly s aktualizovanými podmienkami účasti, vrátane súťažných podkladov.
Výstavba mosta má trvať rok a pol
Vodohospodári spolu s maďarským partnerom vyhláslili tender na stavbu mosta medzi Dobrohošťou a Dunakiliti nad starým korytom Dunaja v júli tohto roka. Realizácia zákazky bola plánovaná na 555 dní, čiže zhruba jeden a pol roka. Termín výberu zhotoviteľa a odovzdania mosta do prevádzky bude závisieť od priebehu nového tendra a realizácie stavebných prác. Náklady majú byť takmer päť miliónov eur bez DPH.
Cieľom cezhraničného projektu je prepojiť obce Dobrohošť (okres Dunajská Streda) a Dunakiliti (obvod Mosonmagyaróvár) a podporiť rozvoj regionálneho cestovného ruchu. Financovaný má byť z prostriedkov Európskej únie cez program Interreg Slovenská republika – Maďarsko.
Vyhľadávaný región pre turistiku a rekreáciu
Obec Dobrohošť s približne päťsto obyvateľmi leží na severe slovenskej časti Malého Žitného ostrova, medzi starým korytom Dunaja a novovybudovaným umelým prírodným kanálom Vodného diela Gabčíkovo. Vedľa Dobrohošte sa nachádza kompa cez prívodný kanál medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica.
Vláda stopla zmeny v rekreačnom príspevku. Namiesto toho chce zmierniť pokles tržieb v cestovnom ruchu
Súčasťou slovenskej časti ostrova je najrozsiahlejšia časť Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy s celkovou rozlohou vyše 12-tisíc hektárov, so sústavou ramien, s jazerami a prírodnými rezerváciami. Maďarské Dunakiliti na juhozápad od Dunaja má necelých dvetisíc obyvateľov.
Malý Žitný ostrov začali vyhľadávať priaznivci vodnej turistiky, cykloturistiky, oddychu a rekreácie najmä po prehradení Dunaja a sprevádzkovaní Vodného diela Gabčíkovo v roku 1992. Menšia slovenská časť ostrova sa rozprestiera medzi prívodným kanálom vodného diela a Dunajom. Začína sa nad Dobrohošťou a končí oproti obce Sap. Väčšia maďarská časť Malého Žitného ostrova siaha od Dunaja na juhozápad po Mošonský Dunaj.