Greenpeace vyzýva Európu, aby upustila od krátkych letov a viac využívala vlaky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antonov An 26, lietadlo,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Viac ako tretina európskych letov na krátke vzdialenosti má životaschopné železničné alternatívy, ktoré oveľa menej znečisťujú životné prostredie. Uvádza to štúdia, ktorú si objednala environmentálna skupina Greenpeace.

Táto medzinárodná mimovládna organizácia v stredu vyzvala vlády európskych štátov na podporu cestovania vlakmi, aby nad kontinentom lietalo menej znečisťujúcich lietadiel. Štúdia spoločnosti OBC Transeuropa ukázala, že 34 percent zo 150 najfrekventovanejších letov na krátke vzdialenosti má vhodné vlakové alternatívy, pri ktorých cesta netrvá dlhšie ako šesť hodín.

Vlakom za dlhší čas

Uvedený dokument zverejnili niekoľko dní pred začiatkom klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá sa v škótskom Glasgowe začne 31. októbra.

Podľa štúdie existuje viacero obzvlášť problematických leteckých trás, na ktorých lietadlá môžu vypúšťať až desaťkrát viac oxidu uhličitého ako vlaky, pričom dodáva, že trasy ako Madrid – Barcelona, Frankfurt nad Mohanom – Berlín či Brusel – Amsterdam by sa dali absolvovať vlakom za dve až štyri hodiny.

Kratšie lety sú prípojmi pre dlhšie

„Európa by mohla nahradiť takmer všetky z 250 najfrekventovanejších letov na krátke vzdialenosti a ušetriť približne 23,4 milióna ton oxidu uhličitého ročne, čo je toľko ako ročné emisie oxidu uhličitého v celom Chorvátsku,“ uviedol Greenpeace.

V správe sa uvádza, že situácii by pomohlo, keby vlády Európskej únie viac podporovali cestovanie vlakmi, predovšetkým v noci. Letecké spoločnosti argumentujú, že niektoré lety na krátke vzdialenosti sú nevyhnutné, pretože predstavujú prípoje pre cesty na dlhšie vzdialenosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GreenpeaceOSN Organizácia Spojených národov