- aktualizované 7. januára 8:00
V utorok 7. januára Bratislavu ochromí štrajk Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Cieľom protestu je poukázať na dlhodobo sa zvyšujúce daňové zaťaženie v cestnej dani, spotrebnej dani, dani z minerálnych olejov (pohonných látok), ako aj nespokojnosť s výsledkami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) o nehospodárnom výbere mýta.
„Autodopravcovia ostatné tri roky prosili, argumentovali a žiadali o nápravu a vytvorenie dôstojného podnikateľského prostredia. Premiéra Fica, premiéra Pellegriniho, ministerstvo dopravy a výstavy aj ministerstvo financií. Žiaľ, bezvýsledne,“ vysvetľuje UNAS na svojej webovej stránke.
O zorganizovaní štrajku jednomyseľne rozhodli na stretnutí cestných dopravcov v Hornom Hričove 29. decembra približne 70 členovia z rôznych regiónov Slovenska.
Hrozia celoštátnym štrajkom
Ako uviedol Stanislav Skala z UNAS, pôjde o výstražný štrajk a pripomienku roka 2010, kedy zorganizovali protest proti netransparentnému tendru na mýtny systém. „Keď nás neprizvú k rokovaciemu stolu a nedohodneme sa na našich požiadavkách, tak vyhlásime celoslovenský štrajk,“ pohrozil Skala.
Cestní dopravcovia chcú zasadnúť za rokovací stôl s premiérom Petrom Pellegrinim, kde predložia svoje požiadavky na zlepšenie ich postavenia v podnikateľskom prostredí na SR. Autodopravcovia budú primárne žiadať okamžité zníženie cestnej dane o polovicu a pozastavenie výberu mýta dovtedy, kým sa nevyriešia nezrovnalosti týkajúce sa správy NKÚ.
„Len splnenie našich požiadaviek môže zamedziť celoštátnemu ochromeniu dopravy s nedozernými následkami. Autodopravcovia nie sú ťažné zvieratá, aby otročili od rána do večera v nedôstojných podmienkach, tolerujúc parazitov našej práce,“ dodal Skala.
Členovia UNAS-u sa zároveň obávajú o transparentnosť verejnej súťaže na nového prevádzkovateľa mýtneho systému. Preto žiadajú parlament o odhlasovanie nového výberu mýta tak, aby príjmy budúceho dodávateľa nepresiahli viac ako 10 % z celkového výberu poplatkov z mýta, a nie 45 %, ako je tomu v súčasnosti.
Česmad pod postup UNAS
Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky (Česmad Slovakia) sa do štrajku nezapojí. Uviedlo, že preferuje konkrétne a odborné riešenia, ktoré sú založené na makroekonomických a legislatívnych analýzach. V prípade zlyhaní pripravovaných rokovaní však nevylučuje razantnejšie celoslovenské akcie, ktoré by vďaka členskej základni združenia viac ako 1000 dopravcov s približne 15-tisíc kamiónmi skutočne ochromili dopravu na slovenských cestách.
„Najväčšie združenie cestných dopravcov na Slovensku rešpektuje možnosť vyjadrenia názoru podnikateľov v oblasti cestnej dopravy k dlhodobo neriešeným problémom v sektore a negatívne ovplyvňujúcich ich podnikanie. Neodsudzujeme avizovaný protest dopravcov a považujeme ho za opodstatnený,“ informovala hovorkyňa Česmadu Martina Baumann.
Rezort protest odsúdil
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek nerozumie tomu, prečo sa dopravcovia rozhodli pre takýto krajný prostriedok presadzovania svojich požiadaviek. „Pravidelne sa s nimi stretávame a rokujeme. Zástupcov autodopravcov jednoznačne ubezpečujem, že sme ich partnerom tam, kde máme kompetencie niečo zmeniť,“ uviedol.
Od Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Érsek očakáva prípravu transparentnej verejnej súťaže na nový mýtny systém. „Už v marci 2019 začala svoju činnosť komisia pre prípravu a prehodnotenie podmienok fungovania systému spoplatnenia. Intenzívne pracujeme na príprave súťažných podkladov a na základe odporúčania Úradu pre verejné obstarávanie sme odštartovali predbežné trhové konzultácie,“ dodal.
Minister tiež podotkol, že NDS dlhodobo rokuje o zlepšení podmienok kontraktu so súčasným dodávateľom mýta. Cieľom je zabezpečiť výber mýta spĺňajúci normy SR a EÚ s primeranými prevádzkovými nákladmi.
Érsek zároveň podporuje zlepšenie podnikateľského prostredia v nákladnej doprave aj v iných oblastiach.
„V decembri sa rokovalo so zástupcami dopravcov aj o znížení cestnej dane a iných otázkach. Tieto témy nepatria pod rezort dopravy, ale ministerstvo sa bude snažiť pozitívne vplývať na ostatné rezorty, do ktorých gescie diskutované požiadavky dopravcov patria,“ uzavrel šéf rezortu.
Dopravné obmedzenia v Bratislave
V hlavnom meste sa v súvislosti so štrajkom očakávajú komplikácie v doprave a vodiči sa musia byť pripravení na obmedzenia.
V utorok bude neprejazdná príjazdová cesta pri diaľničnom obchvate na úrovni Zlatých pieskov, a to od 10:00 až do odvolania. „Zhromaždenie sa dotkne predovšetkým dopravy v Bratislave, a to počas posledného dňa prázdnin, keď očakávame príchod dovolenkujúcich naspäť do Bratislavy,“ uviedla v tlačovej správe Lucia Mihalíková z oddelenia komunikácie a prevencie Policajného zboru v Bratislave.
Z diaľničného obchvatu budú autodopravcovia pokračovať po Ivanskej ceste a Galvaniho ulici na Rožňavskú ulicu, kde zablokujú dopravu v úseku od križovatky Rožňavskej s Turbínovou ulicou, po križovatku Rožňavskej ulice s Tomášikovou ulicou.
„Policajti budú aj v prípade tohto ohláseného zhromaždenia zabezpečovať ochranu života, zdravia, majetku občanov, ako aj bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky,“ spresnila Mihalíková. Polícia vyzýva vodičov, aby sa spomínaným úsekom vyhli a využili alternatívne trasy, a to Vajnorskú, Ružinovskú ulicu a Trnavskú cestu pozdĺž Martinského cintorína.