Použitie kvalitnejších a drahších materiálov pri rekonštrukciách je pre Bratislavu z dlhodobého hľadiska výhodnejšie. Vyplýva to z odpovede hovorkyne mesta Kataríny Rajčanovej na otázku agentúry SITA, z akého dôvodu sú pri rekonštrukcii na Vajnorskej ulici nahrádzané pôvodné obrubníky drahšími žulovými.
„Kamenné prvky, akými sú napríklad obrubníky a prídlažba, sú tradičnými materiálmi, ktoré sa bežne používali v uliciach Bratislavy z dôvodu ich dlhej trvanlivosti a kvality verejných priestorov,“ uviedla hovorkyňa. Ako dodala, kvalita pri týchto prácach jednoznačne prispieva k lepšiemu verejnému priestoru a do budúcna jednoznačne šetrí peniaze.
Staré obrubníky odložia
Kamenné obrubníky sa podľa Rajčanovej bežne používajú vo všetkých európskych mestách, mestečkách a obciach.
Košický kraj sa zameral na opravu vozoviek, hotovú má už takmer polovicu
„V Bratislave boli vždy používané a v súčasnosti na tento systém nadväzujeme. Pri opravách sa snažíme použiť pôvodné kamenné obrubníky, ktoré sa na konkrétnej ulici nachádzajú. Situáciu vždy individuálne posudzujeme podľa technického stavu jestvujúcich obrubníkov,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že na Vajnorskej zvážili skutočnosť, že množstvo nepoužiteľných obrubníkov bolo také veľké, že sa nedali doplniť podobnými.
„V takýchto prípadoch pristupujeme k použitiu nových obrubníkov a jestvujúce sa odložia pre použitie na iných miestach,“ doplnila.
Opakovane použiteľné
Ako dodala, mesto používa betónové obrubníky pri rekonštrukciách iba výnimočne, predovšetkým tam, kde sú už použité.
„Takéto obrubníky sa síce javia ako lacnejší materiál, ale z hľadiska ich trvanlivosti nejde o lacnejšie riešenie. Všetky kamenné prvky majú prakticky neobmedzenú životnosť. Okrem iného sú použiteľné viackrát v prípade, ak by prišlo k akejkoľvek zmene konštrukcie,“ uzavrela.