BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by podľa poslanca za SNS Rafaela Rafaja potrebovali väčšiu konkurenciu.
„Uvažujeme nad možnosťou transformácie Sociálnej poisťovne na štátnu akciovú spoločnosť,“ uviedol počas okrúhleho stola Inštitútu hospodárskej politiky k druhému dôchodkovému pilieru. Sociálna poisťovňa by tak potom podľa Rafaja mohla pôsobiť v druhom pilieri a rovnako ako DSS vstupovať na kapitálové trhy. Ako dodal, ukazuje sa totiž, že štáty v porovnaní so súkromným sektorom ponúkajú občanom väčšiu stabilitu a garancie.
Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) priznal, že prvý, priebežný dôchodkový pilier od roku 2004 ako vtedajší minister práce a sociálnych vecí nastavil veľkoryso. Stalo sa tak podľa neho v prospech ľudí, ktorí nikdy nebudú môcť vstúpiť do druhého piliera.
Takéto nastavenie štátneho piliera však podľa neho nemôže zostať naveky. Nemyslí si však, že problémom prvého piliera je zásluhovosť. Ľudia by podľa neho mali dostávať z prvého piliera diferencovanú výšku dôchodkov. „Zdá sa mi nespravodlivé, aby pri rôznej výške odvodov mali ľudia takmer rovnaké dôchodky,“ dodal. Obáva sa toho, že vzhľadom na nedostatok prostriedkov v štátnom rozpočte bude tlak na zníženie príspevkov do druhého piliera.
Súčasná vláda prišla podľa poslanca Ivana Švejnu (Most-Híd) s novelou zákona o starobnom dôchodkovom sporení neskoro. Poukázal tiež na to, že by sa malo začať pracovať na mechanizme výplaty dôchodkov z druhého piliera. Význam druhého piliera navrhuje dať do učebných osnov. Švejnovi sa nepáči, že zmeny v kapitalizačnom pilieri sa dejú na politickej úrovni. „Druhý pilier by mala vyhodnocovať Národná banka Slovenska, nie politik,“ povedal poslanec za Most-Híd.
Motivačným faktorom je zásluhovosť
Strana Smer-SD podľa jej poslanca Branislava Ondruša presadzuje dobrovoľnú účasť v sporivom pilieri, a to, aby tento systém obsahoval garancie. Štát má dať ľudom podľa neho motivačné faktory, aby ľudia do druhého piliera vstupovali, avšak na základe dostatočných informácií o tomto systéme. Zásluhovosť v dôchodkovom systéme považuje Ondruš za motivačný faktor k tomu, aby ľudia neplatením odvodov neunikali z penzijného systému.
Od 1. apríla tohto roka zaniknú garancie v súčasných rastových a vyvážených fondoch. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú v septembri minulého roka schválil parlament. Jediným garantovaným fondom zostane súčasný konzervatívny fond. Ak bude chcieť sporiteľ v rastovom alebo vyváženom fonde zostať v garantovanej schéme, musí najneskôr do 1. apríla tohto roka prestúpiť do dlhopisového, súčasného konzervatívneho fondu. Vznikne nový, tzv. indexový fond. Súčasne sa umožní rozloženie ich dôchodkových úspor do dvoch fondov za podmienky, že jeden z fondov bude garantovaný konzervatívny fond.