BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) – Správca národnej domény .sk, spoločnosť SK-NIC, tento týždeň dal do prevádzky dlho očakávanú službu DNSSEC (Domain Name Security Extensions), zameranú na zabezpečenie domén proti podvrhu či úmyselnej podvodnej manipulácii a na zvýšenie bezpečnosti internetu a jeho užívateľov. Pre registrátorov domén druhej úrovne .sk je služba dostupná od 29. apríla. Informovala o tom spoločnosť SK-NIC v tlačovej správe.
Nové testovacie prostredie
Správca národnej domény .sk sprístupnil začiatkom apríla všetkým registrátorom aj nové testovacie prostredie, kde je možné otestovať systém predtým, ako vykonajú akúkoľvek operáciu v živej databáze. V rámci tohto prostredia si mohli registrátori už takmer mesiac pred oficiálnym spustením služby DNSSEC otestovať jej nastavenie.
Slováci nakupujú potraviny aj cez internet, podľa prieskumu v tom dominujú nielen ženy
Súčasťou balíka noviniek pre registrátorov bol aj nový web s EPP dokumentáciou, ktorá obsahovala aj informácie ako nastaviť DNSSEC pre .sk domény automatizovane prostredníctvom EPP, a aj návod pre manuálne nastavenie v tzv. registrátorskej konzole. Služba DNSSEC pre slovenskú národnú doménu .sk je ako jedna z prvých na svete postavená na kryptografii prostredníctvom eliptických kriviek.
„Spustením služby DNSSEC sa doména .sk zaradila k bezpečným doménam a posúva slovenský internet vpred. Aj keď u nás DNSSEC prichádza s určitým oneskorením, výhodou je, že nám to umožnilo spustiť rovno najmodernejšiu verziu. Veríme, že službu bude okrem komerčných registrátorov a súkromných držiteľov využívať aj verejná správa a zabezpečí tak všetky svoje weby podobne, ako je tomu napríklad v susednej Českej republike.“ povedal riaditeľ SK-NIC Peter Bíro.
Povinné zabezpečovanie domén
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) víta zaradenie domény .sk do skupiny tzv. bezpečných domén. „Poďakovanie patrí spoločnosti SK NIC a.s, že sa k otázke zlepšovania bezpečnosti užívateľov internetu postavila zodpovedne a implementáciou najnovšej technológie postavenej na kryptografii prostredníctvom eliptických kriviek dostala Slovensko medzi skupinu svetových lídrov v tejto oblasti. Štát chce ísť pri zabezpečení svojich domén príkladom a preto pôjdeme cestou, rovnako ako Česko, povinného zabezpečenia domén DNSSEC vo verejnej správe. Pretože dnes otázka už nestojí tak, či zabezpečiť domény, ale kedy a čo najrýchlejšie,” uviedol generálny riaditeľ sekcie informačných technológií verejnej správy ÚPVII Jaroslav Kmeť.
Raši vysvetlil, prečo vznikol euroskepticizmus a ako sa obyčajný človek dostane k eurofondom
Spoločnosť SK-NIC, a. s., je správcom domény najvyššej úrovne .sk. Od polovice 90-tych rokov je uznaná organizáciou IANA (Internet Assigned Numbers Authority), ktorá manažuje koreňovú zónu DNS, ako delegovaný manažér domény .sk.
V roku 2006 spoločnosť SK-NIC, a. s. uzavrela s vládou Slovenskej republiky Dohodu o spolupráci – unikátnu v rámci správy národných domén v Európe – ktorou dobrovoľne presunula časť svojich kompetencií pri správe domény na vládu a podriadila sa požiadavkám na úroveň poskytovaných služieb ako aj Komisii pre správu národnej domény, ktorá pozostáva zo zástupcov internetovej komunity ako aj vlády SR.