Nálada v ekonomike sa po štyroch mesiacoch zhoršila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel
Foto: Ilustračné foto: SITA/Jano Šperka

BRATISLAVA 29. marca (SITA) – Nálada v slovenskej ekonomike sa po štyroch mesiacoch zhoršila. Od novembra minulého roka zaznamenávala každý mesiac zlepšenie, no marcový indikátor ekonomického sentimentu klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,9 bodu na 95,3 bodu. Dôvodom bolo podľa Štatistického úradu SR zníženie dôvery v priemysle, stavebníctve a u spotrebiteľov. Medziročne bol indikátor priaznivejší o 6,4 bodu, avšak v porovnaní s dlhodobým priemerom zaostal o 2,6 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle sa v marci znížil o štyri percentuálne body na 3,7 bodu. Vývoj indikátora ovplyvnili podľa úradu nepriaznivé hodnotenia úrovne dopytu, zvýšený stav zásob, ale aj pokles očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace. Indikátor dôvery v stavebníctve sa v marci oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 2,5 bodu na hodnotu mínus 43 bodov a za úrovňou dlhodobého priemeru zaostal o 19 bodov. Jeho vývoj ovplyvnilo predovšetkým ďalšie znižovanie zamestnanosti očakávané v nasledujúcich troch mesiacoch.

Po výraznom februárovom poklese indikátora dôvery v obchode sa v marci opäť zvýšil. S dosiahnutou hodnotou 15,7 bodu opäť prevýšil úroveň dlhodobého priemeru. Úroveň indikátora priaznivo ovplyvnilo najmä pozitívne hodnotenie súčasnej podnikateľskej situácie a priaznivý vývoj zásob. Hodnota indikátora dôvery v službách v marci vzrástla v porovnaní s februárom o bod na 26 bodov. Vývoj indikátora ovplyvnili pozitívne hodnotenia súčasného aj očakávaného dopytu.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľská atmosféra významne zhoršila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol oproti februáru o 6,1 bodu na mínus 32,2 z dôvodu zvýšenia obáv pri všetkých zložkách – očakávaná hospodárska situácia a predpokladaná nezamestnanosť v SR, odhadovaný vývoj finančnej situácie a úspor domácnosti. Obyvatelia boli pesimistickejší ako v rovnakom období minulého roka o 14,4 bodu a horšie naladení boli aj v porovnaní s dlhodobým priemerom.

Dôvera v priemysle sa zhoršila aj v marci

Trend zhoršovania nálady v slovenskom priemysle pokračoval aj v marci tohto roka. Indikátor dôvery v priemysle vzrástol v tomto roku iba v januári, a to na 14 bodov. Následne však vo februári poklesol na 7,7 bodu a v marci o ďalšie štyri percentuálne body na 3,7 bodu. Pod tento vývoj sa podľa Štatistického úradu SR podpísali nepriaznivé hodnotenia producentov úrovne dopytu, zvýšený stav zásob, ale aj pokles očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace.

Trend priemyselnej produkcie bol oproti februáru klesajúci, keďže saldo sa znížilo o 18 na 25 bodov. Jeho hodnota však podľa štatistického úradu naďalej prevyšuje dlhodobý priemer o sedem bodov. S poklesom pritom počítajú respondenti výroby elektrických a optických zariadení, výrobcovia výrobkov z textilu a odevov a spracovatelia dreva. Priaznivý vývoj na druhej strane predpokladajú najmä respondenti vo výrobe obuvi a výrobkov z kože, vo výrobe strojov a zariadení a vo výrobe kovov a výrobkov z kovu.

Saldo celkového dopytu po priemyselnej produkcii v marci kleslo o šesť bodov. „Pokles bol najvýraznejší vo výrobe výrobkov z textilu a odevov, vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov a v spracovaní dreva,“ informuje Štatistický úrad SR. Rast pritom zaznamenal iba vo výrobe výrobkov z gumy a plastov a vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov. V zahraničnom dopyte sa konjunkturálne saldo znížilo o jeden bod, najviac vo výrobe textilu a odevov, vo výrobe celulózy, papiera, výrobkov z papiera a vo výrobe inde neklasifikovanej.

Pri odhadoch vývoja priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace očakáva rast 31 % respondentov. Saldo na úrovni 18 bodov je pritom v porovnaní s februárovými predpoveďami o štyri percentuálne body nižšie a jeho úroveň nedosahuje úroveň dlhodobého priemeru. Pokles výroby na najbližšie trojmesačné obdobie pritom očakávajú len producenti vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov. Rast očakávajú predovšetkým respondenti vo výrobe obuvi a výrobkov z kože, v spracovaní dreva a vo výrobe ostatných nekovových minerálnych výrobkov.

So znižovaním cien počítajú len producenti vo výrobe elektrických a optických zariadení, vo výrobe obuvi a vo výrobe dopravných prostriedkov. Zvyšovanie cien predpokladajú, rovnako ako v prieskume za február, hlavne respondenti vo výrobe koksu, rafinovaných ropných produktov, vo výrobe kovov, kovových výrobkov a vo výrobe výrobkov z gumy a plastov. Saldo očakávanej zamestnanosti v marci vzrástlo o jeden bod na 16 bodov, pričom zvyšovanie počtu zamestnancov očakávajú producenti najmä vo výrobe koksu, rafinovaných ropných produktov, výrobe obuvi a výrobkov z kože a vo výrobe strojov a zariadení.

Indikátor dôvery v priemysle dosahoval v minulom roku prevažne kladné hodnoty. Najvyššie záporné hodnoty však vykázal v úvode vlaňajška, keď sa v januári a februári dostal na úroveň mínus 5,7 resp. mínus 5,3 bodu. Na druhej strane najvyššiu hodnotu vykázal indikátor v závere roka 2010, keď v decembri vzrástol na hodnotu 10,3 bodu, čo bola najvyššia hodnota od júla 2007.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať