Najvyšší súd SR vytýčil na 17. a 18. septembra odvolacie konanie v kauze zločineckej skupiny sátorovci.
V tomto prípade vyhlásil Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v marci rozsudok, osem obžalovaných uznal za vinných v plnom rozsahu a vymeral im nepodmienečné tresty odňatia slobody v rozpätí od 17 do 25 rokov v najprísnejšom väzení.
Zároveň im uložil trest prepadnutia majetku a uznesením rozhodol o jeho zaistení. Proces so sátorovcami sa začal v polovici mája 2018.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predložil obžalobu na štrnásť osôb, z toho bola jedna žena, ktorá medzičasom zomrela. Senát na prvom pojednávaní vylúčil na samostatné konanie päť obžalovaných v prípade nelegálnej výroby cigariet v Orechovej Potôni.
Zsolt N. a Juraj B. sa priznali
V Banskej Bystrici na ŠTS sa pojednávanie viedlo proti ôsmim obžalovaným, z nich jeden bol na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor kládol za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Aktualizované: Obžalovaní „sátorovci“ by mali ísť do najprísnejšieho väzenia a zrejme im prepadne aj majetok
Už na prvom pojednávaní pred prvostupňovým súdom sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Zsolt N., zvaný Čonty, a Juraj B., alias Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cítil nevinný.
Medzi obžalovanými bol aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu poprel a tvrdil, že sátorovcov poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu.
Násilná trestná činnosť
Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Lajosa Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla.
Z hromadnej vraždy pápayovcov nie je nikto právoplatne odsúdený a traja obvinení sú už mŕtvi
Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána v Dunajskej Strede. Strelcov si údajne objednal Sátor. Obeťami gangu boli tiež traja muži, tzv. biele kone, ktorých sa sátorovci zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH.
Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny pápayovcov a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003. Informácie o pohybe Ecsiho dostali od policajta Borisa D., ktorý za spolčenie s gangom dostal trest 17 rokov nepodmienečne.
Andreja sa zbavili krutým spôsobom
Sátorovci sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil i život zápasníkov – bratov Szilárda a Csabu Reiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí.
Proces so „sátorovcami“ sa skončil, rozsudok vyhlási senát špecializovaného súdu
Do trestnej činnosti sátorovcov patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností.
Jeden z členov gangu je stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi nepravdivo obvinil vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Tým sledovali Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície, pretože odvolal z funkcie policajta Borisa D.
Senát im uložil miernejšie tresty
Predseda senátu uviedol, že do úvahy prichádzal aj trest odňatia slobody na doživotie v prípade Zsolta N. a Juraja B.
Avšak vzhľadom na ich priznanie a spoluprácu pri objasňovaní trestnej činnosti gangu im senát uložil miernejšie tresty. Zsolt N. dostal 22 rokov a Juraj B. 21 rokov.
Rovnaký trest 21 rokov uložil senát Pavlovi V. Najvyššie tresty, po 25 rokov, dostali Kristián K. a František Z., prezývaný Šrek. Po sedemnásť rokov vymeral súd Ronaldovi Sz., Antonovi M. a expolicajtovi Borisovi D.