Najvyšší predstavitelia EÚ rokujú o Grécku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grecko
Foto: SITA/AP

BRUSEL 11. júla (WEBNOVINY) – Najvyšší predstavitelia EÚ sa v pondelok zúčastňujú na mimoriadnych rokovaniach, ktoré zvolal do Bruselu stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Na stretnutí sú aj prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, predseda skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker, prezident Európskej komisie José Manuel Barroso a európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Hlavnou témou rokovaní má byť pomoc Grécku a zapojenie súkromných investorov do ďalších záchranných programov pre zadlženú krajinu. Stretnutie má prispieť k budovaniu konsenzu pred schôdzkou ministrov financií eurozóny, ktorí budú rokovať neskôr v pondelok o Grécku a o stresových testoch európskeho bankového sektora pred ich očakávaným zverejnením 15. júla.

Hovorca Van Rompuya označil schôdzku za „koordinačnú, nie krízovú“

Situácia v Taliansku, ktoré čelí rastúcim nákladom na financovanie svojho dlhu, podľa neho nebude na programe rokovaní. Zdroje citované agentúrou Reuters však uviedli, že vyhnúť sa diskusii o Taliansku nebude možné po tom, čo výpredaj talianskych aktív na akciových trhoch koncom minulého týždňa vyvolal obavy z rozšírenia dlhovej krízy na tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny.

Akcie najväčšej talianskej banky Unicredit Spa v piatok klesli o 7,9 %, čiastočne pre obavy z výsledkov stresových testov európskych bánk. Výrazné straty utrpeli aj ďalšie talianske finančné inštitúcie. Nemecký denník Die Welt medzitým informoval že Európska centrálna banka (ECB) chce, aby členské štáty eurozóny zdvojnásobili objem peňazí v záchrannom fonde (EFSF) zo súčasných 750 mld. na 1,5 bilióna eur. Zdroj z ECB podľa denníka uviedol, že posilnený mechanizmus má zabrániť práve rozšíreniu dlhovej krízy do Talianska, ktoré ťaží verejný dlh vo výške 120 % HDP.

Súkromní investori podľa OECD tiež musia pomôcť Grécku

Európa musí pripraviť návrh, ako by mali súkromní investori prispieť k záchrannému balíku pre Grécko. To by Aténam poskytlo čas na riešenie problémov. Tvrdí to šéf Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. „Čas je rozhodujúci, čas je dôležitý, aby sa predišlo tomu, že problémy s likviditou sa zmenia na problém nesolventnosti. Čas je nevyhnutný aj v záujme toho, aby sa každý mohol zotaviť,“ povedal Gurría novinárom.

Gurría počas návštevy Viedne dodal, že je nevyhnutné, aby sa aj súkromný sektor podieľal na záchrane Grécka. „Veritelia by prinajmenšom na začiatku mali prispieť predĺžením splatnosti dlhov, čím by poskytli čas na realizáciu opatrení a potom na ujasnenie toho, čo je potrebné,“ konštatoval šéf OECD. Poznamenal, že Grécko potrebuje čas na zlepšenie výberu daní a na privatizáciu. „Potom o niekoľko rokov budeme v lepšej situácii, aby sme určili, či je nevyhnutná určitá redukcia nominálnej výšky dlhu,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angel GurríaHerman Van RompuyJean-Claude JunckerJean-Claude TrichetJosé Manuel Barroso