BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Najviac nelegálneho softvéru majú malé a stredné podniky. Ako informovala hovorkyňa protipirátskej organizácie Business Software Alliance (BSA) Slávka Šikurová, v týchto dňoch dostalo upozornenie kvôli softvérovému pirátstvu 7 tisíc malých a stredných firiem na Slovensku. „Z analýzy našej organizácie vyplýva, že najviac nelegálneho softvéru sa nachádza vo firmách vlastniacich od 5 do 100 počítačov, pôsobiacich vo výrobných oblastiach, službách a kreatívnych odboroch,“ dodala Šikurová.
Podľa poslednej analýzy aliancie Slováci používajú 43 percent softvéru nelegálne. Straty tuzemského softvérového odvetvia tak predstavujú zhruba 46 mil. eur. „Počet oznámení každoročne stúpa, tento rok zaznamenávame 50-percentný nárast počtu oznámení oproti predošlému roku,“ doplnila Šikurová. Priemerné odškodné za nelegálne používanie softvéru predstavuje 5 tisíc eur. „Manažéri by si mali uvedomiť, že môžu byť za nelegálny softvér zodpovední, a to aj v prípade, že sa na jeho šírení či inštalácii priamo nepodieľali,“ konštatovala Šikurová.
Business Software Alliance je celosvetovou organizáciou, ktorá sa zaoberá presadzovaním bezpečného a legálneho digitálneho sveta. Aliancia je hovorcom svetového komerčného softvérového priemyslu a jeho hardvérových partnerov smerom k štátnym inštitúciám a na medzinárodnom trhu. K členom aliancie patria spoločnosti Adobe, Altium, Apple, Autodesk, Bentley Systems, Corel, Dassault Systemes SolidWorks Corporation, Embarcadero, Famatech, FrontRange Solutions, Mamut, Materialise Software, Microsoft, Mindjet, NedGraphics, O&O Software, Ringler-Informatik, Scalable Software, SGS, Siemens, Staff & Line, Symantec, Tekla a The MathWorks.
SITA