BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Chronické choroby ako ochorenia srdca, rakovina a cukrovka sú vo svete najčastejšími príčinami úmrtia, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa správy Global Status takzvané neprenosné choroby boli v roku 2008 zodpovedné za 36 miliónov úmrtí. Okrem toho zo správy vyplýva, že 80 percent z nich pripadá na krajiny s nízkym alebo stredným príjmom. Podľa WHO tieto ochorenia predstavujú väčšie nebezpečenstvo ako infekčné choroby vrátane malárie, aids či tuberkulózy.
„Nárast chronických neprenosných chorôb predstavuje obrovskú výzvu. V prípade niektorých krajín nejde o preháňanie, ak situáciu označíme za nastupujúcu katastrofu; katastrofu pre zdravie, pre spoločnosť a predovšetkým pre národné hospodárstva,“ uviedla generálna riaditeľka WHO Margaret Chan. „Chronické neprenosné ochorenia uštedrujú rozvoju dvojitý úder; každý rok spôsobujú straty pre národný dôchodok vo výške miliárd dolárov a posúvajú milióny ľudí pod hranicu chudoby,“ dodala Chan. Podľa WHO mnohým úmrtiam by sa dalo zabrániť zavedením politiky propagácie zdravšieho stravovania a účinnejšej legislatívy zameranej proti fajčeniu.
WHO uvádza, že užívanie tabakových výrobkov je príčinou smrti 6 miliónov ľudí ročne. V roku 2020 sa ich počet zvýši na 7,5 milióna, čo bude predstavovať 10 percent zo všetkých úmrtí vo svete. Nedostatok pohybu každoročne zabije 3,2 milióna ľudí, obezita najmenej 2,8 milióna a alkohol 2,5 milióna ľudí.
Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.