BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Nové bezpečnostné hrozby, ako sú napríklad dezinformačné zahraničné kampane, nové nepoznané technológie, kybernetické útoky či anonymita, ktorú poskytuje takzvaný darknet vyžadujú konkrétne opatrenia a riešenia jednotlivých krajín či zoskupení.
Uviedol to vo štvrtok počas svojho príhovoru na bezpečnostnej konferencii Globsec slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Podľa jeho slov prevládajú aktuálne tri trendy a je potrebné, aby sa štátnici a odborníci spojili a hľadali riešenia na nové bezpečnostné výzvy. Tiež doplnil, že azda najväčšou hrozbou súčasnosti je nevedomosť.
Riziká digitálnych vymožeností
„Dnes nevieme, kde bude ďalší teroristický útok, nevieme či nebudeme čeliť jadrovému útoku, nevieme ako sa budú vyvíjať ozbrojené konflikty napríklad v Sýrii či na iných miestach. Najmä preto je potrebné hľadať spoločné riešenia a promptne reagovať na neustále sa meniacu bezpečnostnú situáciu,“ uviedol Lajčák.
Kiska sa na Globsecu vrátil k vražde Kuciaka a hovoril aj o hrozbách ako propaganda a hoaxy
Ďalšou z výziev súčasnosti sú neobmedzené možnosti v rámci nových technológií, ktoré umožňujú robiť veci, ktoré neboli doteraz možné. Pripomenul aj riziká, ktoré nové digitálne vymoženosti prinášajú. „Technológia je však aj plná rizík. Vieme, ako nás môže ohroziť napríklad kybernetický útok,“ dodal minister.
Súčasný svet je podľa šéfa rezortu zahraničia plný paradoxov. Ako príklad uviedol množstvo spôsobov, ako sa môžeme dostať k informáciám. „Nikdy predtým sme nemali toľko možností získať informácie ako dnes. Verím, že využijeme aj toto fórum, ako ideálnu príležitosť na to, aby sme hľadali odpovede na tieto otázky. Tohtoročný Globsec bude výnimočný v tom, že sa chceme spoločne pohnúť smerom vpred,“ uviedol Lajčák.
Stovky rečníkov na konferencii Globsec
Na tohtoročnej konferencii Globsec sa zúčastní 140 rečníkov z celého sveta a bude sa diskutovať o témach ako budúcnosť Európskej únie, bezpečnosť, obrana, umelá inteligencia a technologické pokroky, a tiež o vzťahoch s Ruskom, či o tom, ako technológie ovplyvňujú demokraciu.
Konferenciu Globsec otvorí minister Lajčák, okrem stovky rečníkov vystúpi aj prezident Kiska
Globsec má za sebou 12 ročníkov. Doteraz sa na ňom zúčastnili tisícky hostí vrátane vtedajšieho britského premiéra Davida Camerona, bývalej ministerky zahraničných vecí USA československého pôvodu Madeleine Albright, pravidelne naň prichádzajú aj prezidenti, premiéri či ministri zahraničných vecí.