Práca čašníka alebo čašníčky nemusí byť len sezónna brigáda, väčšina ponúk na portáli Profesia.sk je na plný úväzok. Tento rok je pritom po pracovníkoch na túto pozíciu historicky druhý najväčší dopyt.
Nadštandardný záujem
Zverejnených bolo zatiaľ viac ako 3 300 pracovných ponúk. Nadštandardný záujem o túto prácu bol aj zo strany uchádzačiek a uchádzačov, v priemere na jeden inzerát reaguje 31 ľudí.
Dovolenku na Slovensku si najčastejšie užívajú ľudia z Košického kraja, relax doma volia najmä pracujúci v Prešovskom kraji
Z dát portálu Platy.sk vyplýva, že priemerný celkový mesačný zárobok je pri tejto profesii na Slovensku 1 224 eur. Najhoršie zarábajúca desatina má mesačne do 841 eur, 10 % najlepšie zarábajúcich má cez 1 704 eur mesačne.
Ženy zarábajú menej
Hoci na tejto pozícii častejšie pracujú ženy, zarábajú menej. Ich priemerný celkový mesačný zárobok je 1 125 eur, mužskí kolegovia majú v priemere o 200 eur viac. Naopak, len minimálne rozdiely sú medzi zárobkami v hlavných mestách krajov a mimo nich.
Nivám sa darí. V nákupnom centre stúpli tržby v niektorých kategóriách až o štvrtinu
Hoci sú na Slovensku najžiadanejšie benefity flexibilný pracovný čas a práca z domu, pri práci čašníčok a čašníkov sú ich možnosti veľmi obmedzené. V inzerátoch na túto profesiu na Profesia.sk tento rok prevádzky najčastejšie uvádzajú medzi benefitmi prácu v stabilnej spoločnosti, kariérny rast, príspevok na bývanie respektíve jeho zabezpečenie, príspevok na šport a nápoje zadarmo, 11 % ponúka mimoriadne bonusy a odmeny.
Kariérny rast
Spomínaný kariérny rast je v prípade čašníčok a čašníkov, ktoré a ktorí ostanú v tejto oblasti, najčastejšie na pozíciu manažéra alebo manažérky reštaurácie a následne na manažérov samotného hotela či prevádzky, prípadne na oblastného manažéra a manažérku.
Ich cesty sa však uberajú aj iným smerom, často kariérne pokračujú do sektoru obchodu, na pozície predavačov a predavačiek, alebo do administratívy.