Najštíhlejšie notebooky na svete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tenky_ntb_1280x840.jpg
Foto: NAY

Najštíhlejšie notebooky si po celom svete získali svojich fanúšikov práve pre ich ľahkosť a jednoduchý dizajn. Zistite, ktoré notebooky patria medzi najtenšie a objavte ich prednosti, ale aj nevýhody.

Písal sa rok 2008 a Steve Jobs držal v rukách obálku. Obálku, z ktorej vytiahol notebook. Svetlo sveta uzrel MacBook Air, ktorý bol v najširšom mieste hrubý 19 mm. Takto nejako sa začala éra ultratenkých notebookov, ktorá naďalej trvá a napreduje. Veď posúďte sami.

Druhy najtenších notebookov: Sub-Notebook, Ultrabook a MacBook Air

Všeobecne sa ľahké a štíhle laptopy označujú ako tenké notebooky. Tento termín však nie je úplne presný a v obchode môžete rýchlo naraziť. Osvojte si preto slovník, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo svete tenkých laptopov.

  • Ultrabook – tento pojem vznikol v spoločnosti Intel. Aby ste mohli notebook nazvať ultrabookom, musí spĺňať isté kritériá stanovené týmto výrobcom procesorov. Ultrabooky majú byť tenšie než 1 palec (2, 54 cm) a ich batéria má mať dobrú výdrž. Sú dizajnované najmä na prácu, a tak sa očakáva, že vydržia bez pripojenia k elektrickej sieti aspoň 8 hodín.
  • Sub-Notebooky – tzv. ultraprenosné laptopy. Ich prednosťou je práve superštíhly profil, rozmerovo nebývajú väčšie než veľkosť papiera A4. Ich váha sa pohybuje od 1 – 2 kg. Ich výkon však už nie je taký vysoký ako u ultrabookov.
  • Macbook – aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je to vlastne ultrabook, nie je to tak. Spoločnosť Apple, ktorá Macbooky vyrába, opustila platformu Intel a jej notebooky fungujú na vlastnom čipovom rade. Laptopy od tohto technologického giganta sa rozdeľujú do dvoch skupín. MacBook Air sú ultratenké notebooky a MacBook Pro vynikajú svojou výkonnosťou.
  • Konvertibilné notebooky (2v1) – laptop a tablet v jednom. V rebríčku 5 najtenších notebookov sveta nájdeme na prvých troch priečkach konvertibilné notebooky Lenovo. Sú výborné na písanie poznámok, sledovanie filmov či surfovanie na nete.
  • Chromebooky – pracujú na operačnom systéme Chrome OS (Linux). Primárne fungujú na webových aplikáciách a s dátami v cloude. Sú obľúbené aj pre nižšiu predajnú cenu. V tejto kategórii spadajú niektoré notebooky k tým tenším a ľahkým.

Najtenšie notebooky sveta

Sľúbili sme pohľad aj na konkrétne typy notebookov, ktoré momentálne patria k tomu najštíhlejšiemu, čo na trhu je. Zoznámte sa s najtenšími notebookmi sveta roku 2022 podľa ich výšky:

  1. Lenovo IdeaPad Duet – výška 7,23 mm
  2. Lenovo IdeaPad Duet Chromebook – výška 7,35 mm
  3. Lenovo Yoga Duet 7 13ITL6 – výška 9,19 mm
  4. Dell Precision 5470 – výška 11,09 mm
  5. MacBook Pro Air 13″ M2 – výška 11,3 mm

Vedeli ste, že?
Chystá sa notebook tenší ako tablet. Craob X
patrí momentálne k tomu najtenšiemu, čo vo svete ultrabookov môžete nájsť – je totiž tenší než väčšina tabletov. Je vysoký 7 mm, váži 871 gramov pri 13, 3″ monitore. Na trh má tento produkt ešte len doraziť a mnohí odborníci sú voči nemu skeptickí. Kým ho neuvidia na vlastné oči, neuveria.

Výhody a nevýhody tenkých notebookov

Pokiaľ čítate tento článok, pravdepodobne prednosti tenkých notebookov poznáte – sú malé, ľahké, nezaberú veľa miesta, vynikajú dizajnom a ich batéria vydrží.

Nevýhod môže byť viacero. Rozhodne si notebook nevyberajte len podľa jeho štíhlosti. Ujasnite si vopred, čo od neho očakávate, aby vás potom v praxi nesklamal. Napríklad výkonom či inými nedostatkami.

Najčastejšie nevýhody štíhlych notebookov:

  • Do ultra ľahkých notebook väčšinou nenainštalujete zároveň pevný aj SSD disk.
  • Pri tenkom tele a lepšom výkone sú nutné silnejšie ventilátory, bývajú teda hlučnejšie.
  • Procesory mávajú nižší výkon na úkor dlhšej životnosti batérie.
  • Klávesnice bývajú menšie, čo môže byť pri dlhšom písaní nepohodlné.
  • Môže chýbať internetový port Ethernet.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NAY