BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – Rok 2018, v ktorom si pripomíname dvadsiate piate výročie vzniku Slovenskej republiky, je, žiaľ, aj rokom, v ktorom sa dôvera v spravodlivosť a právny štát otriasa v základoch. Uviedol to vo svojom vyhlásení prezident SR Andrej Kiska v deň, keď si pripomíname prijatie Ústavy Slovenskej republiky.
Ústava Slovenskej republiky oslavuje 26. výročie, podpisovali ju Gašparovič a Mečiar
Ako uviedol, tento rok je rokom, v ktorom verejnosť viac než v minulosti cíti, že na Slovensku právo neplatí pre všetkých rovnako a nechráni všetkých rovnako. Kiska pripomenul, že dnes si pripomíname prijatie ústavy Slovenskej republiky, základného zákona, ktorý našu krajinu definuje ako demokratický a právny štát. Taký, v ktorom pravidlá zaväzujú všetkých rovnako a ktorý rešpektuje, chráni a vymáha ľudské a základné práva každého jednotlivca.
Rešpekt k ústave
„Som preto presvedčený, že najlepším vyjadrením úprimnej úcty k ústave sú skutky, ktoré dôveru ľudí v spravodlivosť a právny štát na Slovensku dokážu postupne obnoviť a udržať. Príležitostí bude v krátkom čase dostatok, napríklad keď budú zodpovední politici rozhodovať o zmenách v polícii či na ústavnom súde,“ uviedol.
Kiska prirovnal inváziu vojsk v auguste 1968 k hororovému filmu, okupanti zmarili nádej na zmenu
Rešpektovať Ústavu Slovenskej republiky však podľa prezidenta znamená aj záväzok nekriviť proces prijímania nových pravidiel a vždy poctivo zvažovať či existujú také závažné dôvody, pre ktoré je potrebné jej znenie meniť.
„Pretože rešpekt k ústave, k ústavným tradíciám vytvoríme iba pokorou pred jej obsahom, duchom a hodnotami, na ktorých stojí. Nie ohýbaním základného zákona štátu pre potreby politického marketingu, ani jeho zapĺňaním vatou a deklaráciami, ktoré základy fungovania právneho štátu nijako nezlepšujú,“ uviedol.
Premiér Pellegrini označil priamych účastníkov SNP za skutočných hrdinov
Zdôraznil, že úctu k ústave vyjadrujeme aj tým, akú silu a kvalitu dáme úradom a inštitúciám, ktoré majú vymáhať spravodlivosť a chrániť základné práva ľudí, aj tých najslabších a najzraniteľnejších, na samom okraji spoločnosti.
„Hoci si deň vzniku ústavy pripomíname dnes, skutočná príležitosť osláviť jej význam pre Slovenskú republiku a budúcnosť právneho štátu sa naskytne o niekoľko mesiacov,“ dodal.
Chrániť právo a spravodlivosť
Zároveň vyjadril, že téma voľby nových ústavných sudcov nebudí takú veľkú pozornosť verejnosti ako iné pálčivé problémy našej spoločnosti.
Prezident Kiska požiadal o vystúpenie v RTVS k 50. výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR
„Ale existuje málo dôležitejších pilierov spravodlivej spoločnosti a právneho štátu, ako je ústavný súd. Preto je dôležité, aby na ňom pôsobili a rozhodovali výnimočne kvalifikovaní, morálne spôsobilí, ale tiež úplne nezávislí sudcovia a sudkyne. Súčasná politická reprezentácia bude vyberať väčšinu sudcov a sudkýň ústavného súdu. Ak sa nič nezmení, najbližšia príležitosť zlepšiť kvalitu ústavného súdu — a tým aj dôveru verejnosti v ochotu vedenia štátu chrániť právo a spravodlivosť, bude o dvanásť rokov, o štyri volebné obdobia,“ uviedol Kiska s tým, že postoj k snahám o zlepšenie výberu sudcov a sudkýň preto bude oveľa výstižnejším signálom úcty k Ústave Slovenskej republiky ako všetky slová, ktoré dnes politici ku Dňu Ústavy povedia.