BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Najúspešnejším slovenským športovcom v ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roku 2009, ktorú v stredu slávnostne vyhlásili v Divadle Aréna v Bratislave, sa v kategórii jednotlivcov stali vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci so ziskom 972 bodov s veľkým náskokom pred hokejistom Zdenom Chárom a kladivárkou Martinou Hrašnovou. Za najúspešnejší športový kolektív roka vyhlásili futbalovú reprezentáciu Slovenska s 347 bodmi. Do ankety zapojilo 122 športových novinárov.
Tridsaťročné bratislavské dvojičky Hochschornerovci vyhrali túto prestížnu anketu prvý raz v kariére, keď predtým skončili štyrikrát na 2. mieste (2000, 2001, 2004, 2008) a dvakrát na treťom (2003, 2007). Trojnásobní olympijskí víťazi sa v tomto roku v kategórii C2 stali v španielskom Seu d´Urgell tretíkrát majstrami sveta, v Nottinghame zasa piaty raz majstrami Európy a na MS pridali aj zlato v hliadkach 3xC2. Slalomári ŠKP Bratislava potvrdili pozíciu absolútnych svetových jednotiek v tejto disciplíne. Hochschornerovci sa objavili na hlasovacích lístkoch až 68-krát na prvej priečke. Celkovo sa do ankety zapojilo 122 športových novinárov.
Výbornú sezónu zavŕšil hokejista Zdeno Chára druhou priečkou v ankete Športovec roka 2009. Tridsaťdvaročný odchovanec trenčianskeho hokeja získal v zámorskej NHL v sezóne 2008/2009 ako prvý Slovák v histórii Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu celej súťaže a získal aj ocenenie Zlatý puk 2009 pre najlepšieho slovenského hokejistu roka. Kapitán tímu Boston Bruins sa do elitnej desiatky najlepších športovcov SR dostal druhý raz v kariére, v roku 2004 skončil ôsmy.
Prvú trojku vo výsledkovej listine ankety uzatvára kladivárka Martina Hrašnová, po vytrvalcovi Róbertovi Štefkovi (1994), prekážkarovi Igorovi Kováčovi (1995, 1997) a kladivárovi Liborovi Charfreitagovi (2007) štvrtá zástupkyňa kráľovnej športov medzi elitou. Dvadsaťšesťročná Banskobystričanka sa v tomto roku zaskvela bronzom na atletických MS v Berlíne a rovnakým umiestnením vo Svetovom atletickom finále v Solúne. Hrašnová upútala aj výborným slovenským rekordom 76,90 m, ktorým sa dostala na šiestu priečku historických svetových tabuliek v hode kladivom žien.
Historický úspech slovenskej futbalovej reprezentácie v podobe postupu na svetový šampionát v roku 2010 v JAR sa prejavil nielen umiestnením dvoch hráčov v najlepšej desiatke – kapitán Marek Hamšík skončil 6. a najlepší strelec tímu v kvalifikácii Stanislav Šesták 8. – ale aj premiérovým a suverénnym triumfom tímu vedeného koučom Vladimírom Weissom a jeho asistentom Michalom Hippom v kategórii kolektívov. Slovenská reprezentácia sa objavila s výnimkou troch na všetkých hlasovacích lístkoch a až 110-krát na najvyššej priečke. Doteraz bolo najlepším umiestnením futbalovej reprezentácie SR v ankete Športovec roka 3. miesto v roku 2005, keď sa národné mužstvo dostalo až do baráže o postup na MS 2006.
Za suverénnymi futbalistami (347 bodov) skončilo na 2. mieste družstvo tenistov SR v zložení Dominika Cibulková – Dominik Hrbatý, ktoré vyhralo prestížne neoficiálne MS miešaných družstiev Hopmanov pohár (125 b.). Tretiu pozíciu prisúdili novinári v ankete slovenskej mužskej reprezentácii v hádzanej (62 bodov), ktorá na svetovom šampionáte v Chorvátsku obsadila 10. miesto.
Klub športových redaktorov SSN udelil pri príležitosti vyhlásenia výsledkov ankety OVB Športovec roka 2009 svoju tradičnú Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach v roku 2009
Mestskému športovému klubu (MŠK) Hlohovec.
Výsledky ankety OVB Športovec roku 2009:
JEDNOTLIVCI:
1. Peter a Pavol Hochschornerovci (vodný slalom) 972
2. Zdeno Chára (hokej) 686
3. Martina Hrašnová (atletika) 638
4. Michal Martikán (vodný slalom) 527
5. Anastasia Kuzminová (biatlon) 494
6. Marek Hamšík (futbal) 466
7. Dominika Cibulková (tenis) 394
8. Stanislav Šesták (futbal) 321
9. Marián Kovačócy (športová streľba) 317
10. Marián Hossa (hokej) 228.
KOLEKTÍVY:
1. futbalisti SR 347
2. miešané tenisové družstvo (Cibulková – Hrbatý) 125
3. hádzanári SR 62
Hochschornerovci v roku 2009 vyhrali okrem SP všetko
„My poolympijský rok tradične trochu vypúšťame. Je to pre nás tak trochu oddychové obdobie. Vzhľadom na to sa nám výsledky celkom vydarili,“ s úsmevom sa ohliadol na uplynulých dvanásť mesiacov „háčik“ lode Pavol Hochschorner.
Priznal, že spolu s bratom veľké oči pred sezónou nemali. Vstup do nej im však vyšiel. „Na začiatku sme vyhrali majstrovstvá Európy a to nás naštartovalo. Opäť sme dostali chuť na tréning. No a keď sme to už mali takto dobre rozbehnuté, bolo by hriechom nevyužiť to. Majstrovstvá sveta na záver sezóny boli akousi kvalitnou bodkou za kvalitnou sezónou,“ dodal nižší z bratskej dvojice Pavol.
Nie všetko im však vyšlo celkom podľa želaní. Od roku 1999, keď prvýkrát v kariére triumfovali v seriáli pretekov Svetového pohára, až do tohto roku iba raz nezdvíhali na konci sezóny nad hlavu hlavnú trofej. Bolo to v roku 2005. Deväť celkových víťazstiev svedčí nielen o ich mimoriadnej kvalite, ale aj o stabilnosti výkonnosti. V tomto roku skončili v bojoch o Svetový pohár v konečnom poradí „až“ na druhom mieste.
„Škoda pretekov vo francúzskom Pau. Keby nám boli lepšie vyšli, mohli sme to už teraz zaokrúhliť na desať víťazstiev,“ povzdychol si Pavol Hochschorner. V spomenutom Pau skončili až na deviatom mieste, potom v Čunove zvíťazili a v Augsburgu skončili druhí. Svetový pohár však aj tak zostal na Slovensku. Súrodenci z Petržalky blahoželali k jeho zisku bratrancom zo Zamaguria Ladislavovi a Petrovi Škantárovcom. „Hochšíci“ za nimi zaostali v konečnom súčte o 5 bodov. Pri 50-bodovej dotácii za víťazstvo v pretekoch je to naozaj mimoriadne tesný výsledok.
„Určite budeme musieť teraz donekonečna odpovedať na otázku, kedy príde desiate prvenstvo. Ale aspoň máme motiváciu do prípravy na budúcu sezónu,“ hľadal kladné stránky tejto „prehry“ Pavol Hochschorner.
Aj preto sa už v polovici novembra s chuťou pustili do zimnej prípravy. Extrémne teplé počasie, ktoré vládlo takmer do polovice decembra prakticky v celej Európe, im tak trochu urobilo škrt cez plány. Z prípravy museli vypustiť tradičné vysokohorské sústredenie v rakúskom lyžiarskom stredisku Ramsau, kde každý rok ešte pred Vianocami naberali kondíciu na bežkách.
„Je zbytočné niekam vycestovať, keď aj tak by sme tam mohli robiť iba to isté, čo môžeme aj doma,“ pridal sa Peter Hochschorner a pokračoval:„Určite vo februári pôjdeme do Austrálie, maximálne však na štyri týždne. Potom sa tešíme na kvalitnejšiu vodu do Atén, kde opäť bude tiecť olympijský kanál. Chceme tam zostať tri týždne. To bude naozaj veľmi dobrá príprava.“
Petrovi Hochschornerovi momentálne veľa času zaberá aj jeho ďalší koníček – automobilová vášeň. Nedávno si kúpil vrak amerického veterána Mercury. „Je to ročník 1951. Veľa času trávim pri jeho spojazdňovaní. To najdôležitejšie som na ňom už stihol urobiť – závesy náprav vpredu aj vzadu. Myslím si, že jazdiť to bude skôr, ako to bude definitívne zložené. Staré autá sú totiž robené tak, že to malo svoj podvozok, rám a na tom je pripevnená karoséria. Myslím si, že ja dlho nevydržím a pôjdem sa na ňom previezť skôr, ako bude hotová karoséria,“ so smiechom dodal Peter Hochschorner.
Spolu so svojím bratom Pavlom si na budúci rok naplánovali okrem útoku na zisk jubilejného desiateho Svetového pohára aj oba šampionáty. Európsky absolvujú prvý júnový víkend v domácej vode v Čunove, titul majstrov sveta pôjdu v septembri obhajovať do Tacenu neďaleko slovinskej metropoly Ľubľana. Jazdiť budú na rovnakej lodi ako vlani. „Skúšali sme po majstrovstvách sveta nový typ. Otec nám urobil nejaké zmeny na starom modeli, ale nesedelo nám to. Preto sme sa rozhodli zostať pri starej lodi. Nám celkom vyhovovala a jazdili sme na nej prakticky iba pol sezóny, takže zásadnejšie zmeny budeme robiť až po budúcej sezóne,“ zakončil Pavol Hochschorner.
Vodnoslalomárske dvojičky boli v ankete Športovec roka na Slovensku doteraz vždy akosi v tieni. Sedemkrát boli v desiatke najlepších. V olympijských rokoch 2000, 2004 a 2008, keď zakaždým získali zlato, a ešte aj v roku 2001, skončili na druhom mieste. Vlani sa na najväčšom počte hlasovacích lístkov objavili na prvom mieste, ale v konečnom súčte ich od víťazného Michala Martikána delilo 11 bodov. Na najvyšší stupienok sa tak v roku 2009 dostali po prvý raz. Dalo by sa povedať, že s výnimkou Svetového pohára, vyhrali v tomto roku naozaj všetko. A konečne aj prestížnu anketu Športovec roka.
Najväčšie úspechy Pavla a Petra Hochschornerovcov:
– trojnásobní olympijskí víťazi (celková bilancia 3-0-0)
– štvornásobní majstri sveta (celková bilancia 4-1-4)
– sedemnásobní majstri Európy (celková bilancia 7-2-2)
– deväťnásobní víťazi Svetového pohára
SITA