Najlepšie sa žije matkám vo Fínsku, Slovenky sú v top 50

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najlepšie sa žije matkám vo Fínsku, Slovenky sú v top 50
Foto: ilustračné, Shutterstock

Medzinárodná organizácia na ochranu práv detí Save the Children zverejnila výročnú správu, v ktorej poskytuje pohľad na situáciu žien-matiek vo svete. Kým škandinávske krajiny tradične obsadili vrchol rebríčka, organizácia upozorňuje na znepokojivú situáciu v Somálsku, kde v priemere každá 16. žena zaplatí za tehotenstvo životom a každé siedme dieťa sa nedožije ani svojich piatych narodenín.

Takto sa Fínsko stará o matky:

Už 76 rokov dostávajú tehotné ženy vo Fínsku od štátu papierovú krabicu. Je to akýsi štartovací balíček, v ktorom nechýbajú dupačky, fusak, oblečenie na von, veci na kúpanie, plienky, obliečky a malý matrac. Práve vďaka nemu sa zo škatule stáva aj prvá postieľka pre dieťa. Obsah škatule sa v priebehu rokov menil, čo odrážalo vývoj doby. Od uplynulého roku majú matky na výber medzi škatuľou a hotovosťou vo výške 140 eur. Škatuľu si však vyberie až 95 % rodičiek, pretože jej hodnota je omnoho vyššia. Pôvodne bola určená pre rodiny s nízkym príjmom, ale v roku 1949 sa začala posielať všetkým. Budúce matky škatuľu nedostávajú len tak, podľa novej legislatívy musia ešte pred štvrtým mesiacom tehotenstva navštíviť lekára a novorodencovi tak zabezpečiť vhodnú lekársku starostlivosť.

Najlepšie podmienky na materstvo majú Fínky

Organizácia, ktorá pravidelne monitoruje situáciu matiek vo svete už 15 rokov, tento rok porovnávala situáciu v rekordnom počte krajín. Zdravotnú situáciu matiek a detí, ako aj vzdelanostnú úroveň a ekonomický či politický status žien tento rok skúmala v 178 krajinách.

Na vrchole rebríčka, ktorý organizácia zverejnila len pár dní pred medzinárodnými oslavami Dňa matiek (11. máj), sa umiestnilo Fínsko. Za ním nasleduje Nórsko, Švédsko, Island a prvú päticu uzatvára Holandsko. Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na zdieľanom 45. mieste spolu s Čiernou Horou. Lepšie podmienky pre materstvo ako u nás majú napríklad Česi (zdieľané 24. miesto), Bielorusi (zdieľané 26.miesto), Izraelčania (28. miesto), Poliaci (29. miesto), Kubánci (35. miesto) či Bulhari (44. miesto).

Najlepšie sa žije matkám vo Fínsku, Slovenky sú v top 50
Foto: www.savethechildren.org

Najlepšie podmienky pre matky na svete:

Dieťa, kniha
Foto: SITA/Diana Černáková

1. Fínsko

2. Nórsko

3. Švédsko

4. Island

5. Holandsko

6. Dánsko

7. Španielsko

8. Nemecko

9. -10. Austrália

9.-10. Belgicko

Obezita, tajfún i vojna

Prekvapením v hornej časti rebríčka je prepad USA. Krajina, ktorá uplynulých 15 rokov vždy skončila v top 5 sa tento rok posunula na 31. priečku. „Môže za to nárast rizikových tehotenstiev u obéznych matiek, žien s vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnymi chorobami ako aj zvyšovanie veku matiek a použitie liekov na zvýšenie plodnosti, ktoré vyúsťujú do komplikovaných pôrodov,“ uvádza správa.

Na opačnom konci rebríčka dominujú krajiny Západnej a Strednej Afriky a oblasti postihnuté humanitárnymi krízami. „Matku nič nezastaví pred tým, aby sa pokúsila udržať svoje dieťa v bezpečí. Ale keď udrie katastrofa, či už je to vojna v Sýrii, tornádo v Oklahome alebo tajfún na Filipínach, ženy a deti sú v najväčšom riziku – až 14-krát väčšom ako muži. Naše výskumy našťastie ukazujú, že môžeme zachrániť a dramaticky zlepšiť životy matiek a detí dokonca aj v tých najrizikovejších oblastiach, ak investujeme do služieb, ktoré potrebujú,“ uviedla prezidentka organizácie Save the Children Carolyn Miles.

Choré dieťa, lekár
Foto: shutterstock

Nádej aj na chvoste rebríčka

Najlepšie sa žije matkám vo Fínsku, Slovenky sú v top 50
Foto: www.savethechildren.org

Najťažšie podmienky majú matky v Somálsku, nasleduje Kongo, Nigéria, Mali a Guinea-Bissau. Pri pôrode chýba odborná pomoc, ženy sú často odkázané len samy na seba. Ozbrojené konflikty sú ďalším rizikom, s ktorým sa matky pravidelne stretávajú. Štatistiky odhalili, že byť matkou alebo dieťaťom v Kongu je nebezpečnejšie, než byť ozbrojeným vojakom.

Vojnou zmietaný Afganistan, ktorý sa v rokoch 2010 a 2011 skončil ako miesto s najhoršími podmienkami pre matky, sa tento rok posunul o 32 priečok nahor. Vďačí za to investíciám krajiny do vzdelania pôrodných asistentiek, aby matky nemuseli rodiť samy, zmene zákonov v oblasti školstva, ktoré sprístupnili vzdelanie väčšiemu množstvu dievčat ako aj očkovaniu a programom na zlepšenie detskej imunity. Práve takéto zmeny dávajú nádej na zlepšenie podmienok matiek a detí v rizikových oblastiach. „Musíme sa dožadovať humanitárneho prístupu na konfliktných územiach, aby sa matkám dostala adekvátna strava a zdravotná starostlivosť. Musíme tiež propagovať programy na prípravu rodín v oblastiach, ktoré zasahujú prírodné katastrofy a obrátiť sa hlavne na potreby detí. Keď budeme koncom týždňa oslavovať matky v našich životoch, mali by sme pomyslieť aj na matky v núdzi,“ dodala Carolyn Miles.

Celý rebríček krajín Mother´s Index 2014 nájdete vo fotogalérii:

www.savethechildren.org

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať