BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Nastupujúci prezident SR Andrej Kiska vylučuje čistky v kancelári prezidenta, svoj plat chce rozdeliť medzi rodiny s neľahkým osudom a ak mu pri náročných štátnických povinnostiach ostane čas, strávi ho s rodinou, manželkou a deťmi.
O pár dní, 15. júna, sa oficiálne stanete najvyšším predstaviteľom štátu. Ako sa na to pripravujete?
Je veľa problémov, ktoré ma čakajú hneď na začiatku – súdnictvo, ústavní sudcovia, nedokončená voľba predsedu najvyššieho súdu. Takže veľmi intenzívne diskutujem a radím sa so špičkovými ústavnými právnikmi, stretávam sa so sudcami, diskutujeme o všetkých týchto problémoch. Zhodou okolností hneď po inaugurácii, nasledujúci deň (v pondelok 16. júna, pozn. redakcie) idem do Budapešti na slávnostné zasadnutie, summit prezidentov V4 za prítomnosti nemeckého prezidenta. Keďže tam budú aj bilaterálne rozhovory, rozoberáme zahraničnú politiku, diskutujeme o aktuálnom dianí. To sú základné pracovné veci. Hneď ďalší deň mám stretnutie s pracovníkmi Kancelárie prezidenta SR. Aj tam si vytvárame určitú predstavu. Predstavil som už tím ľudí, ktorí by so mnou do kancelárie prezidenta republiky mali ísť. Uvažujeme o technických otázkach. To sú veci pracovné a potom sú samozrejme veci osobné – príprava na inauguráciu, ako šitie inauguračného obleku a skúšanie… (smiech). Šije to firma, ale predsa len, na takúto slávnostnú udalosť považujem za správne, aby oblek bol na mieru. Po zložení sľubu prednesiem inauguračný prejav. Prejav by mal trvať približne dvadsať minút a ešte nemá konečnú podobu. Kľúčovým posolstvom však je, že chcem byť prezident, ktorý chce spájať občanov, spájať našu krajinu. Určite nebudem prezident, ktorý by chcel našu krajinu rozdeľovať a hájiť záujmy niektorých politických strán, alebo, v úvodzovkách, opozície. Chcem byť prezidentom ľudí.
Hovoríte, že sa oboznamujete s protokolom, s obsadením kancelárie prezidenta. Počítate s nimi?
Už to hovorím dlhšie, že by som bol rád, aby kľúčoví ľudia, pracovníci Kancelárie prezidenta SR zostali. Pretože, ak chceme pokračovať v zabehnutej práci, potrebujem sa oprieť o tím ľudí, ktorý tam je. Nechystajú sa tam žiadne personálne čistky, zmeny. Našťastie tým, že nie som kandidátom žiadnej politickej strany, za mnou neexistujú žiadne tlaky, ktoré by nútili – tak tohto potrebujeme prijať, umiestniť. Také niečo u mňa nie je. To je obrovská výhoda slobodného človeka, že si sám vyberám, kto by tam mohol so mnou byť a kto by so mnou mohol pracovať. Z tohto pohľadu ľudí – určite tí kľúčoví, ako napríklad šéf protokolu, dnešný kancelár (Peter Priputen a Ján Šoth, obaja diplomati, pozn. redakcie). Tak to sú funkcie, kde som poprosil jestvujúcich, aby ostali so mnou a vydržali so mnou aspoň niekoľko mesiacov. Bol by som veľmi rád, ak by ostali zatiaľ v našom tíme.
Novozvolený prezident SR Andrej Kiska v rozhovore pre agentúru SITA o tom, že teraz má ešte právo reverzu a túto možnosť niekedy využije, ale po pätnástom si asi päť rokov nezašoférujem. Autor: Ľudovít Vaniher
Vráťme sa späť k diplomatickému, spoločenskému protokolu, ktorý je neoddeliteľne spätý s najvyššou funkciou v štáte.
Čo sa týka samotného protokolu, tak protokol je v prvom rade o slušnom správaní sa. Viac – menej všetkým nám je to dané. Určite sú nejaké detaily, pri príprave rôznych medzištátnych stretnutí, ktoré sú často spojené s rôznymi typmi rokovaní, napríklad s poctami padlým položením smútočných vencov, kde treba vedieť, ako sa veniec správne kladie. To sú všetko veci, ktoré sa dajú veľmi ľahko pochopiť.
Avizovali ste, že sa vzdáte platu prezidenta. Plat Vám prináleží a vzdať sa ho nemôžete. Plánujete ho niekam posielať? Kam, na aké účely?
Môj plán je taký – osloviť najväčšie charitatívne organizácie, ako je Liga proti rakovine, Plamienok, Dobrý anjel. Chcem od tých, ktorí priamo poznajú rodiny, ktoré bojujú s osudom, o ktoré sa štát nedokáže postarať, aby mi tie najťažšie príbehy dali, vybrali z nich komu sa tento plat bude rozdeľovať. Pokiaľ budem mať možnosť, veľmi rád sa aspoň s niektorými z nich stretnem.
Doteraz bolo zvykom, že manželka prezidenta založila nadáciu v prospech sociálne slabších, škôl či zdravotníctva. Plánuje sa nadačnej činnosti venovať i Vaša manželka?
Moja manželka ma zastúpila vo funkcii predsedu správnej rady Dobrého anjela. Pokračuje v mojej práci. Je pravdou, že Dobrý anjel má fantastický manažment a správna rada nevyžaduje denno-dennú prácu, ale som veľmi rád, že to zaštítila, že je tam, drží za mňa ochrannú ruku. O zriadení osobitnej nadácie neuvažuje.
Uvidíme Vašu manželku po Vašom boku pravidelne alebo len pri špeciálnych príležitostiach?
Moja manželka sa viackrát vyjadrila, že v prvom rade pokladá za svoju najväčšiu životnú prioritu a zmysel života to, že sa bude starať o naše malé deti, že sa bude venovať ich výchove a vzdelaniu. Ja som za to na ňu veľmi hrdý. Na inaugurácii ju určite uvidíte a potom sa uvidí, ako sa situácia bude vyvíjať. Ale určite základ pre ňu je starostlivosť o naše malé deti. My nemáme v ústave ani nikde definovanú úlohu prvej dámy. Úloha prvej dámy je daná skôr vzájomnou dohodou. Uvidíme podľa situácie. Ako som povedal, moja manželka sa v prvom rade bude venovať našej rodine.
Zo zákona Vám patrí ochranka. Vy ste vraj ochranku nechceli?
Na začiatku som ochranku nechcel, ale možno ste si všimli – už ju mám. To, že som sa stal prezidentom, vyvoláva veľký záujem ľudí. Našťastie ten záujem je veľmi príjemný, kdekoľvek sa pohnem, zastavujú ma, chcú sa so mnou fotografovať, potriasť mi ruku. Je to veľmi príjemné, no napriek tomu si viem predstaviť, že môžu nastať komplikovanejšie situácie. Preto, keď ma opätovne požiadali, či mi ochranku nemôžu dať, tak som napokon na to pristúpil a mám zatiaľ jednoduchšiu ochranku. Pokiaľ viem, budem jedinou osobou v rámci Slovenskej republiky, ktorá nemôže odmietnuť ochranku. Zvykám si na to. Našťastie sú to veľmi príjemní ľudia, našli si veľmi pekný vzťah aj k našim malým deťom, ktoré si z nich spravili kamarátov. Dá sa na to zvyknúť, nie je to nič nezvládnuteľné.
Novozvolený prezident SR Andrej Kiska v rozhovore pre agentúru SITA hovorí o pridelení ochranky. Autor: Ľudovít Vaniher
Rád cestujete. Počas výkonu prezidentského mandátu asi budete musieť obmedziť súkromné cesty, dovolenky.
Cestujem rád, ale myslím si, že teraz ma čaká toľko štátnických povinností, že na súkromné cesty asi veľa času nebude.
Okrem ochranky máte aj auto a šoféra. Ako prezident nesmiete šoférovať?
Pokiaľ viem, tak si ďalších päť rokov nezašoférujem. Teraz ešte mám právo reverzu a túto možnosť nie-kedy využijem, ale po pätnástom si asi päť rokov nezašoférujem.
Odchádzajúci prezident Ivan Gašparovič však športovo šoféroval.
Áno, pokiaľ si to zoberiem ako koníček, ale šoférovanie zas až tak mojím koníčkom nie je.
Prezidentovi patrí aj prezidentská vila v Bratislave. Videli ste ju už?
Viem, kde je. Počul som o tom, ale nebol som pravdaže vnútri. Vôbec neviem, v akom stave je. Keďže je to majetok kancelárie prezidenta republiky, určite sa tam pôjdem pozrieť, aby som si vytvoril názor. Treba sa asi rozhodnúť, po dohode aj s ďalšími ústavnými činiteľmi, čo s tým.
V posledných rokoch rezonuje otázka rezidencie prezidenta. Budete sa tejto téme venovať? Oznámili ste, že si plánujete zariadiť bývanie z vlastných zdrojov.
Som v prenájme. Našťastie som finančne zabezpečený človek a nie je to pre mňa problém. Ale osobne si myslím, že hlava štátu by mala mať svoju rezidenciu, sídlo použiteľné aj na reprezentatívne účely, tak ako je to aj v iných štátoch. Žiaľ, do dnešného dňa sa to neriešilo a nechcem daňových poplatníkov zaťažovať niečím takým.
Sú však stretnutia, ktoré sa podľa protokolu často odohrávajú v rezidencii.
Je to typické pre zahraničie, že časť vecí z pohľadu protokolu sa môže udiať priamo v rezidencii alebo v mieste bývania a vytvára to priateľskejšiu atmosféru. V mojom prípade to zatiaľ nebude možné. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať.
Práve pri rokovaniach so zahraničnými partnermi je výhodou znalosť cudzích jazykov. Aké ovládate?
Našťastie viem plynule anglicky. Žil som určité obdobie v Spojených štátoch. Mal som možnosť využívať aj moje celkom dobré znalosti z ruštiny, ale ak by som sa stretol s občanom Ruskej federácie, asi by som radšej uprednostnil angličtinu pred ruštinou, lebo mi niektoré slová po tých rokoch mohli vypadnúť. Angličtina je tým jazykom, ktorým sa bez problémov dohovorím.
Záujmy Vášho predchodcu Ivana Gašparoviča sú známe, napríklad rád športovo jazdil, hral na fujare. Vy máte záľuby, ak to nie je tajné, ktorým sa rád venujete?
Mám malé deti, takže vo voľnom čase sa v prvom rade venujem im. Viete, keď máte malé deti, čas na koníčky neostáva. Rád si prečítam dobrú knihu, rád si vyjdem do hôr, do prírody. Máme psíka a radi sa chodíme prechádzať spolu s deťmi do lesa. Zásadný koníček, ktorému by som sa snažil venovať môj voľný čas, nemám.
Zhovárala sa redaktorka SITA Tatiana Majerská