Nadácia Zastavme korupciu považuje za nebezpečný precedens, že vláda môže obciam, ktoré pri výstavbe nájomných bytov porušili zákon, odpustiť pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Ako mimovládna organizácia informovala, zároveň očakáva, že prezidentka vetuje parlamentom schválenú opozičnú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá umožňuje vláde pokuty samosprávam odpustiť.
Zúčtovanie v komunálnych voľbách
Nadácia nevidí dôvod na to, aby štát obciam odpustil porušenie zákona, najmä, ak sú prítomné podozrenia z podvodu pri verejnom obstarávaní. Neobstojí podľa nej ani argument, že pokuty zaťažia rozpočet obcí.
„Pokiaľ chcú zákonodarcovia riešiť fakt, že na podobné pochybenia pri hospodárení s verejnými financiami doplácajú daňoví poplatníci, je na mieste prijať zákon o hmotnej zodpovednosti, ku ktorému sa vláda prihlásila vo svojom programe,“ uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Poslanci schválili zmeny vo verejnom obstarávaní, opozičný návrh Jozefa Šimka podporilo aj hnutie Sme rodina
Hromadné odpustenie pokút podľa „mimovládky“ môže viesť aj k zníženiu rešpektovania pravidiel štátnych nákupov a diskriminuje zodpovednejšie samosprávy, ktoré už pokuty uhradili, ale peniaze naspäť nedostanú.
Nadácia tiež upozornila, že poslanci prijali novelu zákona v čase predvolebnej kampane ku komunálnym voľbám, v ktorých by občania mohli starostom vystaviť účet za škody, ktoré takýmto konaním obciam spôsobili. „Pre všetky uvedené výhrady veríme, že pani prezidentka zákon vetuje,“ podotkla Petková.
Obyčajní na pár minút odišli
Opozičný návrh nezaradeného poslanca Jozefa Šimka (kandidoval za stranu Kotlebovci-ĽSNS) prešiel v stredu 22. júna vďaka dvom vládnym hnutiam.
Poslanci za Sme rodina za návrh hlasovali, poslanci za OĽaNO dočasne, na desať minút, kedy sa návrh prerokovával, znížili kvórum, čo je podľa nadácie možné overiť na webe národnej rady.
Šéf ÚVO sa chce obrátiť na hlavu štátu pre zmeny v obstarávaní nájomných bytov
Kým niekoľko minút pred a po hlasovaní boli v rokovacej sále až na jedného poslanca v plnej zostave, počas hlasovania o Šimkovom návrhu chýbali trinásti.
Mnohé obce podvádzali
Nadácia Zastavme korupciu s expertom na verejné obstarávanie Miroslavom Cákom vlani v lete analyzovali 39 projektov nájomných bytov za vyše 41 miliónov eur. Obce za ne dostali od ÚVO pokuty, lebo porušili zákon.
Namiesto toho, aby o zákazky na stavbu nájomných bytov férovo súťažili, podľa úradu ich ušili na mieru vopred vybraným súkromným spoločnostiam.
„Mnohé obce postupovali tak, že najprv prenajali pozemok súkromnému developerovi a následne v tendri od uchádzačov požadovali, aby týmto pozemkom disponovali,“ upozornila Petková a dodala, že vo viacerých prípadoch je vedené trestné stíhanie pre podozrenie z machinácií pri verejnom obstarávaní.