BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Predstavitelia vlády sa so zástupcami zamestnávateľov a odborárov na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady nedohodli na zvýšení minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka. Na tlačovej besede to uviedol minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Kým rezort práce a sociálnych vecí navrhol, aby sa najnižšie mzdy upravil smerom nahor o 2,9 %, zo súčasných 317 eur na 326,20 eura, zamestnávatelia trvajú na nezvyšovaní minimálnej mzdy a odborári požadujú jej rast o 4,1 %. Združenie miest a obcí Slovenska navrhlo nárast najnižších zárobkov o 2 %.
Návrh na nárast najnižších miezd o 2,9 % by podľa ministra práce až tak nezaťažil zamestnávateľov a zvýšil by životnú úroveň tých, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. Upozornil na to, že každé zvýšenie minimálnej mzdy znamená ohrozenie pracovných miest pre ľudí, ktorí za minimálne mzdy pracujú. Podľa neho to dokazujú údaje zo Sociálnej poisťovne. „V roku 2010 stratilo prácu približne 30 percent tých zamestnancov, ktorí pracovali za minimálnu mzdu,“ povedal minister. K jeho slovám sa pripojil šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. „Vidíme súvislosť medzi zvyšovaním minimálnej mzdy a prírastkom nezamestnanosti,“ zdôraznil.
Šéf rezortu práce a sociálnych vecí avizoval, že na rokovanie vlády predloží návrh nariadenia vlády o zvýšení minimálnej mzdy o percento, ktoré zodpovedá rastu priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok. Malo by tak ísť o návrh na zvýšenie najnižších miezd o 3,2 %. K podaniu takéhoto návrhu ministra zaväzuje zákon o minimálnej mzde. Minister Mihál pritom potvrdil, že zákon o minimálnej mzde sa v súčasnom volebnom období rušiť nebude.