BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – O pomoci utečencom a migrantom rokuje ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí aj s predstaviteľmi cirkví a mimovládnych ľudskoprávnych organizácií. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní vlády minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Podľa jeho slov rezort diplomacie zisťuje, do akej miery majú cirkvi a organizácie záujem a schopnosť pomôcť.
„Môžu sa zapojiť priamo – tým, že by dokázali prijať nejakých ľudí, a to, čo je nemenej dôležité, je komunikácia s občanmi, s veriacimi,“ uviedol Lajčák. Podľa neho téma migrácie bola v médiách často prezentovaná sebecky a často sa na nej priživili „nejakí polofašisti“.
Krajina je pripravená zvýšiť humanitárny transfer
Ako dodal, téma migrácie sa týka živých ľudí a v mnohých prípadoch ľudí, ktorí riskujú svoj život alebo sa oň boja. „Myslím si, že cirkvi môžu prispieť k tomu, aby sa spoločenská diskusia na Slovensku skultivovala,“ povedal. Takisto uviedol, že Slovensko už luxemburskému predsedníctvu v Rade EÚ predstavilo návrh na dobrovoľné prijatie migrantov minulý piatok.
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka je Slovensko pripravené zvýšiť kapacitu humanitárneho transferu z 300 na 500 ľudí. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU. Dodal, že pomoc tým najpostihnutejším priamo z miesta krízy býva najúčinnejšia a najlepšia humanitárna pomoc.
Podľa Kaliňáka by išlo o pomoc najmä rodinám a matkám s deťmi. Šéf rezortu vnútra takisto skonštatoval, že Slovensko je okrem Talianska a Grécka ochotné pomôcť aj iným krajinám, ktoré majú problém s migráciou.
Žilina sa pripravuje na protestný pochod proti utečencom
Taký nátlak ako na summite ku kvótam Fico ešte nezažil
Organizátor pochodu proti migrantom čelí trestnému oznámeniu
Amnesty vyzýva Európu, aby poskytla väčšiu pomoc migrantom
V Čunove zadržali desiatky migrantov, smerovali do Rakúska
Obrazom: Slovensko Slovákom, kričal dav v Bratislave
Slovensko ponúka azylových odborníkov
Maďarsku, ktoré čelí migrácii zo Srbska, je Slovensko pripravené pomôcť poskytnutím policajných hliadok a techniky. O pomoci pre Rakúsko podľa Kaliňáka ešte rokujú, Slovensko by však mohlo poskytnúť dočasné ubytovanie migrantom. Taliansku a Grécku je Slovensko ochotné poskytnúť azylových odborníkov.Lídri členských krajín Európskej únie na júnovom summite v Bruseli odmietli povinné kvóty a dohodli sa, že krajiny budú prijímať migrantov a utečencov na báze dobrovoľnosti. Diskusia k dobrovoľným príspevkom sa má do konca júla skončiť. Ministri, ktorí majú na starosti migráciu, budú v stredu a vo štvrtok rokovať aj o tejto téme na Rade ministrov v Luxemburgu.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.