KOŠICE 21. júna (WEBNOVINY) – Ústavný súd Slovenskej republiky bude naďalej monitorovať 496 nálezov, pretože konania pred všeobecnými súdmi, ktorých sa týkajú, doteraz neboli ukončené.
Najvyššiemu súdu chýbajú sudcovia, majú slabú motiváciu
„Z doterajších výsledkov monitorovania vyplýva, že od roku 2009 do konca roka 2014 rozhodol ústavný súd o porušení práv sťažovateľov na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov alebo o porušení práva na prerokovanie záležitosti v primeranej lehote v 1322 nálezoch. Ukončili sme monitorovanie 826 nálezov, keďže konania, ktorých sa tieto nálezy týkajú, boli pred všeobecnými súdmi skončené,“ približuje aktuálny stav projektu predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková.
Pozornosť si vyžadujú aj opakované prieťahy
ÚS bude naďalej monitorovať výkon 496 nálezov, pretože konania pred všeobecnými súdmi, ktorých sa nálezy týkajú, neboli podľa vyjadrení príslušných súdov k 13. marcu 2015 skončené.
„Za mimoriadne znepokojujúci považujem výsledok monitorovania v kategórii konaní, ktoré označujeme za tzv. extrémne prieťahy. Ide o konania, ktoré sa pred všeobecnými súdmi začali pred rokom 2000 a ktoré k 13. marcu 2015 neboli skončené. Je neprípustné, aby konania pred všeobecnými súdmi trvali 15 a viac rokov,“ povedala Macejková. Ústavný súd evidoval k 13. marcu 2015 až 126 nálezov, v ktorých bolo konštatované porušenie práv sťažovateľov v súvislosti s extrémnymi prieťahmi.
Podľa Macejkovej zvláštnu pozornosť si vyžaduje kategória tzv. opakovaných prieťahov. Predstavujú také prieťahy v konaniach pred všeobecnými súdmi a orgánmi činnými v trestnom konaní, v ktorých ústavný súd opakovane jedným alebo viacerými nálezmi konštatoval porušenie.
Ústavný súd bude vyvíjať tlak na ministerstvo
Ústavný súd bude v roku 2015 naďalej monitorovať výkon až 48 nálezov, ktorými opakovane konštatoval prieťahy v konaniach pred všeobecnými súdmi a ktoré všeobecné súdy aj napriek týmto opakovaným nálezom k 13. marcu 2015 neskončili.
Niektoré súdy a niektorí ich sudcovia nekonajú vo veciach bez zbytočných prieťahov aj napriek príkazu ústavného súdu konať vo veci bez zbytočných prieťahov. Nerešpektovanie nálezu ústavného súdu prikazujúceho konať bez zbytočných prieťahov môže naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu marenia výkonu rozhodnutia ústavného súdu.
Preto bude ústavný súd naďalej monitorovať stav neskončených konaní pred všeobecnými súdmi a vyvíjať tlak na Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky a príslušné súdy prostredníctvom ich predsedov so zámerom dosiahnuť právoplatné skončenie a rozhodnutie v sledovaných konaniach.
Ako uviedla predsedníčka Ústavného súdu SR, od začiatku roka 2010 realizujú projekt Efektívnosť výkonu rozhodnutí Ústavného súdu Slovenskej republiky.