Na Slovensku začne mimoriadna kontrola nelegálnej práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stav prác na Štúrovej ulici v Bratislave
Aktuálny stav prác na Štúrovej ulici. Po rekonštrukcii križovatky Jesenského - Štúrova električky budú cez vynovenú Štúrovu ulicu v Bratislave jazdiť obojsmerne. Bratislava, 10. júl 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Inšpektoráty práce v spolupráci s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny začnú 23. novembra mimoriadnu celoslovenskú kontrolu nelegálneho zamestnávania a nelegálnej práce pod krycím názvom Istota.

Ako v piatok informoval Národný inšpektorát práce, kontrolná akcia sa uskutoční súbežne na celom Slovensku. „Cieľom celoslovenskej kontrolnej aktivity je zvýšenie účinnosti kontroly nelegálneho zamestnávania a nelegálnej práce. Skontrolovaných bude asi 1 500 podnikateľských subjektov, a to najmä pohostinstvá, jedálne a reštaurácie, maloobchod,“ priblížil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič. „Kontrolovanou skupinou zamestnancov budú najmä prevádzkoví zamestnanci v službách a obchode,“ dodal.

Zamestnávateľovi alebo fyzickej osobe za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania hrozí pokuta od dvetisíc do dvestotisíc eur, a ak ide o nelegálne zamestnávanie dvoch a viac fyzických osôb súčasne, najmenej päťtisíc eur. „Okrem pokuty hrozí za nelegálne zamestnávanie aj zápis do centrálneho verejne prístupného registra na obdobie piatich rokov, pričom sa zamestnávateľ nemôže v rámci tohto obdobia uchádzať o zákazky hradené z verejných zdrojov, ale aj o čerpanie prostriedkov z eurofondov, štátnych dotácií a iných príspevkov od štátu,“ upozornil generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce Andrej Gmitter. Týmto zamestnávateľom podľa neho nebude vydané od príslušného inšpektorátu práce potvrdenie o tom, že neporušili zákaz nelegálneho zamestnávania.

V súvislosti so zisteným opakovaným porušením zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania inšpektoráty práce oznamujú tieto porušenia živnostenskému úradu na účely zrušenia živnostenského oprávnenia. V prípade, ak sa zamestnanec domnieva, že pracuje nelegálne, teda bez zmluvy, resp. dohody, môže sa s podnetom obrátiť na príslušný inšpektorát práce, prípadne úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý situáciu preverí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej GmitterMarián Valentovič