Bratislava, 27.4.2017 ( WBN/PR ) -Automobilová výroba na Slovensku má stále rastúci trend. Aj vlani si udržala pozíciu z roku 2015, kedy počet vyrobených automobilov po prvý krát prekročil magickú hranicu 1 milión kusov. V roku 2016 bolo na území Slovenska vyrobených spolu 1 043 237 automobilov, čo je o necelých 5 tisíc kusov viac ako v roku 2015. Rovnako aj pre tento rok sa odhaduje produkcia nových vozidiel v hodnotách nad 1 milión kusov. S počtom 192 vozidiel na 1000 obyvateľov si Slovensko naďalej s výrazným náskokom udržuje pozíciu lídra v počte vyrobených automobilov pre capita.
„Rok 2017 je pre automobilovú výrobu na Slovensku výnimočný aj tým, že v apríli bolo vyrobené „jubilejné“ 10 miliónte slovenské auto. Tento významný míľnik je jednoznačným dôkazom toho, že transformácia Slovenska na mekku automobilového priemyslu bola krokom správnym smerom, ktorý našej krajine prináša prosperitu. Zároveň však stojíme pred obrovskými výzvami, ktoré musíme naplniť. Inak to môže mať pre našu ekonomiku bolestný dopad “ hovorí Juraj Sinay, prezident ZAP SR.
Strategické ciele
Medzi strategické ciele patrí podpora rastu podielu aplikovaného výskumu a vývoja ako základnej podmienky rozvoja inovačnej schopnosti podnikov. Nevyhnutná je aj podpora rozvoja subdodávateľov či minimalizovanie negatívnych vplyvov v rámci životného cyklu automobilov s dôrazom na znižovanie dopadov na životné prostredie. Akútna je aj téma prichádzajúcej digitalizácie výroby a logistiky. „Vyspelé ekonomiky prechádzajú na stratégiu Inteligentného priemyslu 4.0. Pokiaľ nevytvoríme podmienky na jeho implementáciu, nezachytíme tento trend a nebudeme schopní zabezpečiť konkurencieschopnosť automobilového priemyslu,“ upozorňuje Juraj Sinay. „Okrem toho potrebujeme implementovať stratégiu na podporu výskumu a inovácií RIS3 a akčný plán tak, aby bolo možné v plnej miere čerpať štrukturálne fondy. Nevyhnutnosťou je aj vytvorenie systému prepojenia teoretických vedecko-výskumných pracovísk s praxou.“
Kvalifikovaná pracovná sila
Automobilový priemysel dlhodobo bojuje s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Pozornosť je potrebné upriamiť na rozvoj technických zručností detí a mládeže a hlavne na dôsledné implementovanie Zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Tento proces nepodporuje ani materiál „Učiace sa Slovensko“, ktorý spracovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tento návrh vzniká izolovane od ostatných stratégií, nestanovuje priority ani časovú os, zvyšuje liberalizáciu a nerieši potreby praxe predovšetkým v oblasti stredného odborného vzdelávania.
„Snaha o liberalizáciu a uvoľnenie podmienok systému duálneho vzdelávania navrhovaná v Učiacom sa Slovensku smerom k uprednostneniu akejkoľvek spolupráce školy a podniku pri vzdelávaní v pracovnom prostredí pred systémom duálneho vzdelávania, je nesprávna cesta,“ upozorňuje Július Hron, viceprezident ZAP SR. „Vedie k návratu k stredoškolského systému, ktorý za posledných 20 rokov nevykázal žiadne dostačujúce úspechy a nezabezpečil uplatnenie absolventov na trhu práce. Naopak jeho výsledkom bola viac ako 30% miera nezamestnanosti absolventov stredných odborných škôl.“ Preto Zväz automobilového priemyslu žiada o prepracovanie tohto konceptu s jasnou priorizáciou kľúčových cieľov. Dôležité je zapojenie zamestnávateľov do procesu, stanovenie konkrétnej štruktúry navrhovaných opatrení, jasne definovaný harmonogram jednotlivých krokov počas nasledujúcich 10 rokov.
Elektromobilita a alternatívne pohony
Nedostatočná je aj podpora zavedenia infraštruktúry pre alternatívne palivá v podmienkach Slovenskej republiky. „V tejto oblasti potrebujeme zachytiť aktuálny trend. Preto je potrebná stimulácia trhu s vozidlami na alternatívny pohon. K tomuto je nevyhnutné vytvoriť podmienky, či už v oblasti legislatívnej, daňovej alebo v rámci samospráv,“ hovorí Juraj Sinay, prezident ZAP SR. „Nejasný je hlavne postup v oblasti podpory infraštruktúry ale kontraproduktívne sú aj kroky v oblasti taxácie vozidiel a pri registračných poplatkoch.“
Registrácia nových vozidiel
Tento rok sa potvrdzuje aj trend rastúceho počtu registrovaných nových vozidiel (v kategórii M1) na Slovensku z predošlých rokov, kedy už pri medziročnom porovnaní prvých kvartálov rokov 2016 a 2017 sledujeme nárast 13,94 %. Badateľný je aj zvýšený záujem o elektrické vozidlá, ktorých bolo už v prvom kvartáli tohto roka registrovaných 27 oproti 8 kusom registrovaným v rovnakom období minulého roka. V súčasnosti je v rámci manažovania systému podpory elektrických vozidiel aktuálne v procese výroby viac ako 100 elektrických vozidiel, ktoré sa objavia na cestách Slovenska. Tieto čísla potvrdzujú, že podpora elektrických vozidiel BEV a PHEV, ktorá bola spustená v novembri 2016, mimoriadne účinne plní svoj cieľ. Ešte významnejší posun je badať u hybridných a plugin hybridných vozidlách.