BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) – Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo viac ako milión áut. Podiel výroby automobilov na celkovej priemyselnej výrobe Slovenska dosiahol 44 % a automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte Slovenska podieľal 35 %. Informovali o tom zástupcovia Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP).
Podľa prezidenta ZAP Juraja Sinaya bol rok 2016 v automobilovom priemysle rekordný, keďže sa v automobilových závodoch Kia Motors, Peugeot Citroën a Volkswagen Slovakia vyrobilo viac ako 1 040 000 áut. Slovensko podľa Sinaya vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov, v minulom roku to bolo 191 vozidiel na tisíc obyvateľov.
Rekordné boli aj registrácie nových vozidiel
Rekordné hodnoty podľa ZAP dosiahli aj registrácie nových osobných vozidiel. Vlani sa ich registrovalo viac ako 88 tisíc, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 13,09 %. „V tomto roku predpokladáme, že práve dovoz ojazdených vozidiel zo zahraničia môže ovplyvniť predaj tých nových,“ skonštatoval viceprezident ZAP Pavol Prepiak. Napriek tomu ZAP v roku 2017 očakáva dvojpercentný nárast počtu nových registrovaných osobných automobilov.
„Stojíme pred významnými výzvami svetových technologických trendov spojených s digitalizáciou podnikov a priemyslom 4.0, ale hlavne pred naliehavou potrebou čeliť týmto výzvam spolu s kvalifikovanými zamestnancami a kvalitnou vývojovou a výskumnou základňou. Len tak dokážeme dlhodobo udržať konkurencieschopnosť našich výrobných podnikov,“ zhodnotil situáciu v automobilovom priemysle Sinay. Dodal, že zásadnou otázkou v rozvoji a udržania konkurencieschopnosti automobilového priemyslu ostáva dostatok kvalifikovaných zamestnancov.
Automobilový priemysel zamestnával 129-tisíc ľudí
Ako zástupcovia ZAP informovali, v roku 2015 automobilový priemysel zamestnával na Slovensku 129 tisíc ľudí, čo v porovnaní s rokom 2014 predstavovalo nárast o 4,2 %. Celkovo je podľa ZAP na autopriemysel viazaných viac ako 250 tisíc pracovných miest a počas roka 2015 pribudlo ďalších tristo nových zamestnancov vo výskumných a vývojových pozíciách u dodávateľov.
Podľa ZAP je v roku 2017 dôležité zamerať sa na vypracovanie a realizáciu transformácie vzdelávania na vysokých školách, prípadne pripraviť cielenú rekvalifikáciu zamestnancov podľa potrieb automobilového priemyslu. Okrem toho chce ZAP vypracovať analýzu dopadov digitalizácie priemyslu na zamestnanosť a podporovať budovanie výskumno-vývojových pracovísk u dodávateľov pre finálnych výrobcov automobilov.