BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Na Slovensku by mohol čoskoro pribudnúť nový blahoslavený. Začiatok procesu blahorečenia pripustil rektor Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule Jozef Jarab. Novým blahoslaveným by mal byť katolícky kňaz Ján Čarnogurský, ktorý zomrel v povesti svätosti. Čarnogurský sa narodil pred 110 rokmi 10. januára 1904 v Malej Frankovej v okrese Kežmarok. V sobotu bude v kežmarskej bazilike sv. Kríža v Kežmarku spomienková sv. omša pri príležitosti 110. výročia narodenia kňaza Jána Čarnogurského. Kňaz Čarnogurský bol strýkom politika Jána Čarnogurského.
Ján Čarnogurský v Ríme dosiahol doktorát filozofie a teológie na Pápežskej Urbanovej univerzite a po návrate bol od roku 1929 do roku 1936 kaplánom v Kežmarku. V roku 1936 ho spišský biskup povolal na Spišskú Kapitulu, kde v Kňazskom seminári pôsobil ako špirituál a na Vysokej škole bohosloveckej ako profesor pastorálnej a morálnej teológie. „Zomrel ako 34-ročný pri pešej púti bohoslovcov na Mariánsku horu v Levoči 1. júla 1938 v povesti svätosti. Pochovaný je v Malej Frankovej,“ povedal pre agentúru SITA súdny vikár Spišskej diecézy Ján Duda s tým, že Čarnogurský patril k tretiemu rádu františkánov a jeho rehoľné meno bolo „František Assiský“. Duda pripomenul, že básnik Janko Silan sa s Čarnogurským rozlúčil osobitnou básňou, v ktorej ho nazval „svätcom, ktorý chodil bosý“, „cherubínom, ktorý už je pri Bohu“. Pápežský prelát Viktor Trstenský vydal svedectvo o jeho povesti svätosti a v obecnej kronike v Rakúsoch (bývalej filiálke Kežmarku) sa o ňom píše ako o „príkladnom kňazovi svätého života
Podľa Dudu si takýchto ľudí treba pripomínať preto, lebo bolí dobrí a žili nielen pre seba, ale aj pre iných. „Z náboženského aspektu ho fascinoval príklad sv. Františka Assiského, ktorý nasledoval Krista v chudobe, čo je výraznou črtou súčasného pápeža Františka,“ povedal Duda. Podľa Dudu kňaz Ján Čarnogurský bol sťaby neobvyklou osobou v rodine Čarnogurských, „kde sa dáva priestor politickému a ekonomickému spôsobu života, kým on sa venoval výlučne čistému apolitickému náboženskému spôsobu života“.
SITA