BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Na železničných priecestiach sa stalo za prvých šesť mesiacov tohto roku 25 nehôd. Sedem ľudí pri nich zomrelo, z nich boli traja cyklisti, jeden vodič auta a jeden chodec.
Ďalších osem, a teda štyria vodiči auta, traja spolujazdci a jeden chodec, sa zranili ťažko, agentúru SITA informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.
Jeden vodič sa pri nehode na priecestí zranil ľahko. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2014 sa počet nehôd znížil, vtedy sa stalo 23 nehôd. Päť ľudí zomrelo, šesť sa ťažko zranilo a šesť ľahko.
Štatistiky sa líšia
Štatistiky ŽSR sa však od štatistík polície líšia. Ako uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, polícia eviduje za prvých päť mesiacov tohto roku 50 nehôd.
Rozdiel je však v tom, že polícia do svojich štatistík započítava všetky nehody na železničných priecestiach, a teda aj tie, pri ktorých sa auto nezrazilo s vlakom.
O život prišla podľa policajných štatistík jedna osoba, šesť sa zranilo ťažko a osem ľahko. „Až 31 nehôd sa stalo v obci a v štyroch prípadoch asistoval aj alkohol,“ uviedla hovorkyňa prezídia.
Polícia apeluje na rešpektovanie značiek
Na nezabezpečených priecestiach bez závor a svetelných výstražných zariadení eviduje polícia 15 dopravných nehôd so štyrmi ťažko a piatimi ľahko zranenými osobami.
Na zabezpečených priecestiach sa stalo 35 nehôd, jedna osoba zomrela, dve sa zranili ťažko a tri ľahko. V prípade štyroch bol vodič pod vplyvom alkoholu.
„Polícia preto apeluje na všetkých účastníkov, nielen motoristov, ale aj chodcov či cyklistov, aby rešpektovali dopravné značenie a výstražné svetelné a zvukové znamenia na železničných priecestiach, zvýšili pozornosť a boli opatrní pri vchádzaní a prejazde cez priecestia,“ zdôraznila Baloghová.
Zákon prikazuje opatrnosť
Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách musí byť každý účastník cestnej premávky pri prejazde či prechádzaní cez železničné priecestie mimoriadne opatrný. Všetky tragické nehody za posledných 10 rokov na Slovensku sa stali z viny vodičov, cyklistov a chodcov, ktorí nerešpektovali zákon.
Ide o tých, ktorí vošli na priecestie v čase, keď prichádzal vlak alebo dokonca vtedy, keď priecestie zvukovo i obrazovo upozorňovalo, že prichádza vlak alebo už boli spustené závory.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú momentálne vo svojej správe 2 122 železničných priecestí na slovenskom území. Z nich je 1 076 zabezpečených a 1 046 nezabezpečených.