TRENČIANSKE TEPLICE 17. júna (WEBNOVINY) – Filmový festival Art Film Fest oslavuje tento rok svoje okrúhle jubileum.
„Keď niečo v našich pomeroch trvá 20 rokov, tak sa už v podstate dá hovoriť o veľmi bohatej a silnej tradícii. Dlhšie azda existuje len Matica slovenská a bryndza,“ poznamenal festivalový prezident a glosátor Milan Lasica v úvode slávnostného otvorenia, ktoré sa nieslo v znamení spomienok na uplynulé ročníky.
Po tom, ako moderátorka programu Elena Vacvalová symbolicky utrela prach z 20-ročného rečníckeho stolíka, sa na pódiu začali rozdávať sošky pre ocenené hviezdy.
Ako prvý si ocenenie prevzal jeden z najvýznamnejších slovenských kameramanov Dodo Šimončič, ktorého debut a zároveň absolventský film Sladké hry minulého leta (1968) vzbudil pozornosť nielen u nás, ale aj na festivale v Monte Carle, odkiaľ si odniesol aj ocenenie za kameru Zlatá nymfa.
„V tom období normalizácie mi cenu len ukázali v televízii, nikdy som ju však nedostal. Dúfam, že teraz dostanem túto cenu do vlastných rúk,“ smial sa Šimončič pri preberaní ocenenia Zlatá kamera.
Obrazom: Otvorenie Art Film Festu
Šarmantná Emmanuelle Béart zažiarila
Na pódiu ho vystriedala šarmantná francúzska herečka Emmanuelle Béart, ktorá si prevzala ocenenia Hercova misia.
Rodáčka zo Saint Tropez, ktorá je známa z filmov 8 žien (2002), Nathalie (2003) či Mission: Impossible (1996), prezradila, že do svojich 15 rokov nevidela ani jeden film.
O hereckej kariére začala premýšľať až po návrate z Montrealu, kde si chcela zlepšiť angličtinu.
„Jedného dňa som na diskotéke stretla Roberta Altmana a on mi povedal, že v sebe niečo mám a spýtal sa, či by som nechcela byť herečkou. Povedala som nie a potom som sa spýtala: „Je to dobre platené?“ Odpovedal, že áno, a tak som dodala: „Áno, prečo nie?“ Začala som teda náhodou, ale pokračovala s vášňou pre film,“ uviedla herečka, ktorá rada cestuje na rôzne festivaly a snaží sa podporovať nezávislé filmy.
„Dúfam, že budúci rok tu bude súťažiť aj slovenský film,“ dodala na margo chýbajúceho domáceho zastúpenia v tohtoročnej súťažnej sekcii filmov.
Miesto, kde diváci nie sú len zákazníci
Posledné ocenenie večera si prebral jeden z najuznávanejších ruských režisérov Andrej Končalovskij, ktorému sa filmami ako Tango a Cash (1989) či Expres do pekla (1985) podarilo preraziť aj v Hollywoode.
Do Trenčianskych Teplíc pricestoval aj so svojou manželkou – herečkou Juliou Vysockaja.
Na otázku, ako sa mu podarilo dosiahnuť taký obrovský medzinárodný úspech a osloviť dve generácie divákov, odpovedal jednoducho: „Neviem.“ Po stručnej reakcii a prevzatí ocenenia divákom vysvetlil, prečo si cenu z takéhoto typu festivalu obzvlášť váži.
„Žijeme v časoch, ktoré pre filmárov nie sú jednoduché a pritom existuje taká čudná vec ako nezávislí režiséri a filmári a ja sa pýtam, či umenie môže byť aj závislé. Nič také ako divadelný priemysel či priemysel maľby neexistuje, ale filmový áno. Je preto ťažké byť nezávislý a nebyť len súčasťou filmového priemyslu. Na filmové festivaly ako tento, ktoré nie sú také nablýskané, si diváci chodia uctiť ľudí, ktorí sa úprimne snažia pochopiť tajomstvo ľudského bytia a odhaliť podstatu človeka. A preto ďakujem, že ste tu,“ povedal Končalovskij, ktorý uzavrel prvú sériu ocenení.
Slávnostné otvorenie festivalu si nenechal ujsť ani známy poľský režisér Krzysztof Zanussi, ktorý oceňuje ducha Art Film Festu.
„Mám rád tento festival, lebo nám pripomína, že film je umenie a diváci nie sú len zákazníci. Môžete si kúpiť telo, môžete si kúpiť aj dušu, ale nie tu,“ povedal Zanussi.
Do Teplíc ešte príde Sir Ben Kingsley
Oceňovanie hviezd na Art Film Feste ešte nekončí. Už 20. júna si cenu Hercova misia prevezme český herec Miroslav Donutil a na záver festivalu do Trenčianskych Teplíc zavíta aj oscarový herec Ben Kingsley.
Cena Zlatá kamera poputuje koncom týždňa do rúk významného slovenského dramaturga a režiséra Rudolfa Urca. Všetci ocenení budú vo festivalových kinách osobne uvádzať svoje filmy.
V programe sa okrem iného nachádza aj sedem horúcich noviniek z nedávneho festivalu v Cannes, ktoré si slovenskí diváci pozrú v exkluzívnej premiére.