Na oblohe mohli ľudia v utorok pozorovať zaujímavý úkaz v podobe dier v oblakoch s pomerne nezvyčajným vzhľadom. Na ich vznik je podľa meteorológov potrebná súhra niekoľkých okolností.
Ako informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ide zvláštnosť oblakov, ktorú Svetová meteorologická organizácia pomenovala ako Cavum, čo je latinský výraz pre dieru alebo dutinu.
Po mrazoch a snežení sa dočkáme teplejšieho vzduchu. Ako zmení denné a nočné teploty na Slovensku?
„Tento jav je spôsobený kombináciou niekoľkých okolností, predovšetkým pomerne tenkou vrstvou oblakov pozostávajúcou z kvapiek podchladenej vody v určitej výške s teplotou hlboko pod bodom mrazu. V tomto prípade ide o vrstvu oblakov s teplotou približne mínus 23 stupňov Celzia vo výške niečo vyše 6 km. Pri týchto teplotách môže voda existovať len v kvapalnom skupenstve ako drobné kvapôčky, ktoré však môžu reagovať na náhle vonkajšie podnety okamžitým zamrznutím,“ informovali meteorológovia na sociálnej sieti Facebook.
Ako vysvetlili meterológovia, spúšťačom tohto zamrznutia časti oblaku bol prelet lietadla cez túto časť oblaku a vzniknuté kryštáliky ľadu sa potom nabaľovali na ďalšie mrznúce kvapky vody a tento domino efekt „čistil“ kvapky vody od ich okolia.
„Čiastočky ľadu sú nakoniec väčšie a ťažšie ako pôvodné kvapky oblaku a začnú z oblaku padať vo viditeľných pásoch deformovaných vetrom. Vzduch pod oblakom je však suchší ako v samotnom oblaku, takže tieto ľadové častice sa pri páde vyparujú bez toho, aby dopadli na zemský povrch,“ doplnili.
Zaujímavý úkaz sa objavil na viacerých miestach u našich západných susedov. „Niekoľko takýchto dier zachytili webové kamery na našich meteorologických staniciach, napríklad v Ondřejove (juhovýchodne od Prahy),“ priblížil ČHMÚ.