BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Americkí vedci z Johns Hopkins University skúmajúci údaje z vesmírnej sondy Messenger (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging) objavili na povrchu planéty Merkúr zatiaľ najmladšie známky vulkanickej aktivity. Podľa nich ide o dôkaz, že najmenšia planéta našej slnečnej sústavy bola vulkanicky aktívna omnoho dlhšie, než sa doteraz predpokladalo.
Sonda Messenger, ktorú do vesmíru vyslal Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) 3. augusta 2004, získala údaje o vulkanickej činnosti počas svojho tretieho preletu okolo tejto planéty. Ten absolvovala koncom septembra minulého roka. Počas tohto preletu sonda spravila snímky kráteru Rachmaninoff, ktorý vznikol po relatívne nedávnej zrážke s iným vesmírnym telesom. Vedci v tomto kráteri objavili známky vulkanickej činnosti, ktorá sa odohrala až po vzniku tohto krátera. Vedci síce nevedia presne určiť, kedy k tejto sopečnej aktivite došlo, bolo to však až o dve miliardy rokov neskôr, než predpokladali.
Tieto poznatky, ktoré publikoval časopis Science, môžu podľa odborníkov pomôcť objasniť aj vznik iných planét v našej aj iných slnečných sústavách. „Merkúr je veľmi blízko Slnka, takže keď hľadáme planéty okolo iných hviezd, tak väčšinou nájdeme práve tie, ktoré sú najbližšie k svojim hviezdam. Preto si myslíme, že podobné procesy, aké sa odohrali na Merkúre, sa môžu odohrávať aj na exoplanétach,“ uviedla vedúca výskumného tímu Louise Prockter.
Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.
SITA