Čína v sobotu pristála po prvý raz so svojou vesmírnou sondou na Marse, čo je technicky náročnejší počin ako pristátie na Mesiaci. Rover počas niekoľkých nasledujúcich dní podstúpi testy a následne začne skúmať oblasť nazývanú Utopia Planitia.
„Čína prvýkrát zanechala na Marse svoju stopu. Je to dôležitý krok vo vesmírnom programe krajiny,“ uviedla oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.
Počas pristátia využila padák
Kapsula vstúpila do atmosféry Marsu vo výške 125 kilometrov. Počas pristávania využila padák s rozlohou 200 štvorcových metrov a tiež rakety, vďaka čomu sa znížila jej rýchlosť takmer na nulu. Následne sa vznášala asi 100 metrov nad povrchom, aby identifikovala možné prekážky a napokon pristála na štyroch nohách.
Trosky čínskej rakety dopadnú na Zem cez víkend, nemali by ohroziť ľudí ani majetok
Zástupca Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA) Keng Jen potvrdil, že na každý krok mali len jeden pokus a všetky na seba nadväzovali. „Ak by nastala nejaká chyba, pristátie by zlyhalo,“ povedal.
Poďakoval sa aj čínsky prezident
Celému tímu sa už poďakoval aj čínsky prezident Si Ťin-pching. „Celá vlasť a ľud si budú navždy pamätať vaše mimoriadne činy,“ uviedol. Ku gratuláciám sa pridal aj zástupca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Thomas Zurbuchen.
Musilová, prvá Slovenka, ktorá sa môže dostať do vesmíru: Ak v tíme navrhne zmenu žena, muži nad ňou premýšľajú dlhšie
„Spolu s celou svetovou vesmírnou komunitou sa teším na dôležité príspevky, ktoré táto misia prinesie v rámci snahy ľudí lepšie spoznať červenú planétu,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.
Na Marse majú rover i USA
Rover strávi na Marse zhruba 90 dní, počas ktorých bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.
Na Marse majú v súčasnosti rover aj Spojené štáty americké, ktorým sa od roku 1976 podarilo uskutočniť deväť úspešných pristátí na červenej planéte.