Kandidátky strán vládnej koalície SNS a Most-Híd sú úplne odlišné. Kým národniari takmer nič nemenili oproti kandidátke spred štyroch rokov, Bugárovci boli nútení všetko prekopať.
Danko verí doterajším poslancom.
Predseda SNS Andrej Danko verí svojím doterajším poslancom a štátnym funkcionárom. Z 15 poslancov zvolených v roku 2016 v čele kandidátky sa nenachádza iba jeden – Jaroslav Ridoško. Ide o súčasného štátneho tajomníka na ministerstve zdravotníctva , o ktorom sa jeho stranícky predseda vyjadril, že na ministerstve „doslova len varí kávu,“ . Ridoško v minulosti čelil obžalobe, že ako chirurg spackal operáciu ruky. Prokurátor ju nakoniec stiahol.
Danko je pravdepodobne presvedčený, že všetci jeho vrcholní predstavitelia robili vynikajúco a aj vo februárových voľbách zabodujú. Uvidíme, či sa mu vyjde. Pripomíname, že v marci roku 2016 SNS získala 8,64 percenta hlasov. Posledné preferencie sa však pohybujú okolo 6-7 percent a v parlamente by mohli mať o troch-štyroch poslancov menej. Uspokojí to Danka?
Bugár musel tvoriť z toho čo mu zostalo.
Celkom opačná je situácia v strane Most-Híd. Z 11-tich poslancov zvolených v predošlých voľbách na kandidátke je iba 5. Niežeby Bugár chcel omladiť stranu, bol však k tomu prinútený, keď viaceré známe mená nesúhlasili s jeho krokmi v posledných štyroch rokoch.
Pozrime sa, kto na kandidátke nie je. Lucia Žitňanská, Zsolt Simon, František Šebej a Ivan Švejna sú osoby, ktoré po Bugárovi získali veľký počet preferenčných hlasov v strane. Chýba aj minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý sa zasa rozhodol skončiť s politikou.
Čo to asi urobí vo voľbách vidno aj z prieskumov, podľa ktorých je Most-Híd dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti. Možno sa po voľbách rozlúčime aj stálicou v slovenskom parlamente, predsedom strany Bélom Bugárom