BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Na internete sa rozšírila petícia za obžalovania prezidenta SR Ivana Gašparoviča poslancami NR SR.
Petičné hárky v sobotu zverejnili zakladatelia protestnej stránky na Facebooku, ktorá pôvodne žiadala odvolanie súčasnej hlavy štátu z funkcie.
„My, dolu podpísaní občania SR svojím podpisom potvrdzujeme, že sme sa s celým znením petície a jej odôvodnenia oboznámili a žiadame poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby hlasovali za podanie návrhu na obžalobu prezidenta Slovenskej republiky Doc. JUDr. Ivana Gašparoviča CSc. Podľa článku 107 Ústavy Slovenskej republiky z dôvodu úmyselného porušenia Ústavy Slovenskej republiky pri nevymenovaní doc. JUDr. Jozefa Čentéša PhD. do funkcie Generálneho prokurátora,“ píše sa v dokumente.
S iniciatívou na podanie návrhu na obžalobu Ivana Gašparoviča ako prví prišli liberáli z SaS. „Toto sa stane prvýkrát v histórii SR. Sme presvedčení, že tento prezident je hanbou Slovenska,“ vyhlásil vo štvrtok predseda strany Richard Sulík. Na podanie návrhu do parlamentu potrebujú liberáli podpisy 30 poslancov. Sulík už o návrhu hovoril s predsedami opozičných strán s výnimkou lídra SDKÚ-DS Pavla Freša.
Prezident SR Ivan Gašparovič 2. januára oznámil predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi, že zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša na funkciu generálneho prokurátora nevymenuje. „Ďalší postup Národnej rady SR bude v zmysle Ústavy SR,“ uviedla kancelária národnej rady.
Čentéš sa následne obrátil na Ústavný súd SR a podal ústavnú sťažnosť proti rozhodnutiu prezidenta o jeho nevymenovaní. Prezident v odôvodnení použil blogy súkromných osôb, výroky moderátorov, SMS-ky, videozáznamy, výroky politikov pre jednotlivé médiá, všeobecné konštatovania tlače.
Jozefa Čentéša zvolil parlament za kandidáta na generálneho prokurátora 17. júna 2011. Pôvodný Čentéšov protikandidát Dobroslav Trnka sa krátko pred poslednou voľbou vzdal kandidatúry. Ústavný súd sa v októbri na žiadosť skupiny poslancov zaoberal výkladom ústavných článkov týkajúcich sa právomoci prezidenta.
Podľa verdiktu ÚS je prezident Slovenskej republiky povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade SR, že kandidáta nevymenuje.