BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Ráno bolo na horách zamračené a hmlisto. Teplota vzduchu sa pohybovala od -5 stupňov Celzia do +4 stupne Celzia. Vietor sa utíšil, fúkal len mierny vietor južných smerov s rýchlosťou do 25 kilometrov za hodinu.
V polohách nad 1700 metrov nad morom pripadlo za posledných 24 hodín do 20 centimetrov, za posledné tri dni sneženia do 35 centimetrov nového snehu, informuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.
Odporúčame:
Tvrdý sneh aj snehové dosky
Snehová pokrývka je nerovnomerne rozmiestnená a pod 2000 metrov dobre stabilizovaná. Na väčšine miest je sneh tvrdý, ľadový, prípadne kôrnatý. Vo vyšších polohách Tatier sa zo snehu, ktorý napadol v predchádzajúcich dňoch, vyskytujú menšie, vetrom vytvorené snehové dosky a vankúše. Hrebeňové partie sú vyfúkané na trávnatý alebo skalnatý podklad. Sneh je uložený do žľabov a múld.
V najvyšších polohách Vysokých Tatier nad hranicou 2000 metrov naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Pod touto hranicou a v Západných a Nízkych Tatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, to znamená prvý stupeň.
Malé nebezpečenstvo
Malé lavínové nebezpečenstvo trvá aj na južných svahoch v najvyšších polohách Malej Fatry. Snehová pokrývka je dobre spevnená a stabilná. V najvyšších polohách Tatier je na ojedinelých strmých svahoch možné uvoľnenie menších lavín, najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry pre nesúvislú snehovú pokrývku lavínové nebezpečenstvo nehrozí.