BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Na Haiti zničené zemetrasením by mali počas najbližších šiestich až ôsmich mesiacov pôsobiť minimálne dvaja pracovníci združenia Človek v ohrození. V piatok do Karibiku odletí terénny pracovník združenia Marcel Suško, ktorý bude v krajine zabezpečovať posthumanitárny program. Spolu s ním odchádza aj vedúca sekcie humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce združenia Marcela Ondeková, ktorá má zabezpečiť logistiku. “V prvých týždňoch misie sa budeme venovať hĺbkovému monitoringu aktuálnych potrieb ľudí v oblasti postihnutej zemetrasením. Situácia sa totiž od zemetrasenia dynamicky menila, v tejto fáze by však už mala byť pomerne konsolidovaná. Na základe zistených poznatkov teda budeme môcť rozbehnúť konkrétny program dlhodobej pomoci,“ vyhlásila Ondeková pred odchodom na misiu. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka združenia Ivana Kullová.
Posthumanitárny program združenia sa s najväčšou pravdepodobnosťou zameria na revitalizáciu poľnohospodárstva, pomoc pri obnove živobytia a zrejme aj podporu výživy, zdravia a hygieny v mestách Petit Goave a Léogane, ktoré zemetrasenie silno postihlo. „Ako malá organizácia, avšak s bohatými skúsenosťami z minulosti dokážeme vyvinúť efektívny posthumanitárny program, a to aj s pomerne malým objemom finančných prostriedkov v porovnaní s tým, s akým prichádzajú veľké medzinárodné organizácie. Vieme zareagovať a zaplniť medzery v pomoci, ktoré ušli pozornosti veľkých hráčov,“ pochválila sa Ondeková s tým, že aj na Haiti sa budú snažiť zaplátať tieto diery.
Združenie Človek v ohrození vyhlásilo verejnú zbierku 13. januára. Prvú časť pomoci vo výške 25-tisíc eur – 23-tisíc zo zbierky a dvetisíc z Klubu darcov – poslalo združenie 19. januára medzinárodným partnerom, ktorí už vtedy mali v krajine svojich humanitárnych pracovníkov a začali s distribúciou urgentnej humanitárnej pomoci. Pomoc putovala ľuďom v utečeneckých táboroch v Port-au-Prince a na spolufinancovanie nutričného programu pre deti v hlavnom meste.
Združenie sa rozhodlo spustiť vlastnú terénnu misiu na Haiti pre rozsiahle škody a nutnosť ich dlhodobej nápravy po zemetrasení. Rozbehnúť systematický a dlhodobejší program posthumanitárnej pomoci umožnil aj výnos z verejnej zbierky združenia – celkovo sa k 11. marcu vyzbieralo viac než 227-tisíc eur, z toho takmer stotisíc eur na účte zbierky 266 052 0502/1100, variabilný symbol 1119, účet je stále aktuálny. Počet odoslaných DMS k 28. februáru, kedy sa zbierka prostredníctvom darcovských SMS skončila, bol 159 107.
Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdom 7,3 v noci 12. januára. Hlavné mesto Port-au-Prince je úplne zničené, vládne tam panika a chaos. Zemetrasenie si podľa oficiálnych informácií vyžiadalo najmenej 220-tisíc mŕtvych. Haitský prezident René Préval však hovorí až o tristotisíc mŕtvych. Štvrť milióna ľudí utrpelo zranenia a milión ostal bez strechy nad hlavou. V štáte Haiti je zničená infraštruktúra, vrátane zdrojov pitnej vody, je tu nedostatok jedla, liekov aj zdravotníkov. Haiti navyše aktuálne čelí novému nebezpečenstvu, s príchodom pravidelného obdobia dažďov hrozí, že sa na ostrove rozšíria rôzne epidémie. Panamerická rozvojová banka tvrdí, že zemetrasenie sa pravdepodobne stane najničivejšou katastrofou v modernej histórii. Rekonštrukcia postihnutých oblastí by totiž podľa odhadov banky mala stáť až 14 miliárd dolárov (v prepočte 10 miliárd eur).
SITA