Na dovolenku si pribaľte aj cestovné poistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dovolenka, leto, more
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. júla (WBN/PR) – Dovolenková sezóna je v plnom prúde a s ňou aj cestovanie nielen po Slovensku, ale aj do zahraničia. Medzi základné vybavenie okrem plaviek, opaľovacieho krému a dobrej nálady určite patrí aj cestovné poistenie. Ako si ho vybrať a na čo pri tom myslieť radí Eduard Vološin, odborník na rodinné financie zo Salve Finance.

Jednou z možností poistenia je európsky preukaz poistenca, ktorý dostanete k povinnému zdravotnému poisteniu. Platí v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín, avšak len obmedzene. „Ak vlastníte európsky preukaz zdravotnej poisťovne, ktorá zabezpečuje zdravotné poistenie aj v iných štátoch, môžete využiť zazmluvnené zdravotnícke zariadenia po konzultácii s asistenčnou službou. Po jeho predložení máte nárok na nevyhnutnú lekársku starostlivosť,“ hovorí Eduard Vološin. Ďalšou možnosťou je komerčné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára, poskytuje asistenčné služby a ďalšie možnosti pripoistení.

Čo si poistiť?

Medzi základné súčasti komerčného cestovného poistenia a zároveň najdôležitejšie patrí poistenie liečebných nákladov. Podľa odborníka poistenie pokrýva náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, liečenie, výdavkov na lieky či prevozu späť do Slovenskej republiky. Druhou štandardnou zložkou cestovného poistenia sú asistenčné služby, ktoré môžete oceniť najmä v krízových situáciách, napr. pri dopravných nehodách. Súčasťou cestovného poistenia sú aj rôzne pripoistenia. Tie závisia od toho, akým spôsobom cestujete na dovolenku, či sa budete venovať aj extrémnym športom. „Ak viete, že idete skákať padákom, je dobré to oznámiť a radšej sa pripoistiť, aby ste sa vyhli konfrontácii s poisťovňou,“ odporúča Vološin.

Alkohol a poistenie

V určitých situáciách môžu nastať komplikácie s vyplatením poistného plnenia. Niektoré z nich sa opakujú vo väčšine poisťovní. Napríklad vás môžu vylúčiť z poistenia, ak ste boli pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. „Z úhrad sú vylúčené škody vzniknuté v príčinnej súvislosti s užitím alkoholu alebo návykových látok. Záleží však na tom, aký mal alkohol vplyv na vznik zranenia či choroby,“ hovorí odborník na rodinné financie.

Čo robiť v prípade úrazu

Vyskytol sa zdravotný problém alebo iná komplikácia, a neviete čo ďalej? „V prípade zdravotných alebo iných komplikácií je potrebné okamžite kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, ktorá vás nasmeruje kam je potrebné ísť na ošetrenie, na čo všetko máte nárok, prípadne aj ako bude ošetrenie financované,“ radí Eduard Vološin zo Salve Finance. Asistenčná služba funguje 24 hodín nepretržite a v prípade potreby môže pomôcť aj s komunikáciou, ak neovládate angličtinu alebo iný svetový jazyk.

O spoločnosti

Salve Finance, a.s., je jednou z najväčších slovenských nezávislých spoločností poskytujúca sprostredkovanie finančných produktov a služieb. Salve Finance je špecialista na finančné zabezpečenie detí a rodiny, zabezpečenie dôchodku, bezpečné a výhodné vytváranie a zhodnocovanie úspor, zabezpečenie a skvalitnenie bývania a ochranu majetku pred rôznymi rizikami. Viac informácií na www.salvefinance.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať